بارزانی برای کناره‌گیری از ریاست کردستان عراق شرط گذاشت

فارس نوشت:

رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که در صورتی که پارلمان و احزاب سیاسی این منطقه درباره نحوه اداره کردستان بعد از وی به توافق برسند، حاضر است ریاست کردستان را واگذار کند.
 «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» در پاسخ به این سخن که مخالفان او معتقدند که وی قدرت را در دست خود قبضه کرده‌ گفت که این اظهارات  اتهام است و آن را رد می‌کند.

 
بارزانی اظهار داشت: در اولین دوره انتخابات پارلمانی کُردستان از طریق نمایندگان مردم به مسند قدرت و پست کنونی راه پیدا کردم، اما در دوره دوم این روش را نپذیرفتم و از طریق انتخابات مستقیم و با رای مردم برای دومین بار رئیس کُردستان شدم.

کردپرس با انتشار این مصاحبه نوشت که بارزانی افزود: هنگامی که مهلت قانونی پستم به اتمام رسید از پارلمان درخواست کردم راه حلی برای این مسئله بیابد اما کسی خود را نامزد نکرد تا پست را به وی واگذار کنم به همین دلیل دوره ریاست من تمدید شد.

بارزانی گفت: نمی‌خواهم «مشکلات موجود بیشتر شود و بعد از من خلا سیاسی به وجود بیاید. من نیازی به ماندن در مسند قدرت ندارم و به روح دموکراسی معتقدم و نمی خواهم به دموکراسی خدشه ای وارد شود».

رئیس کردستان عراق افزود: «من در هر زمان و در هر صورتی که پارلمان و احزاب درباره نحوه اداره منطقه بعد از من به توافق برسند حاضرم قدرت در ریاست منطقه کردستان را تفویض کنم.»

مسعود بارزانی در بخش دیگر این مصاحبه درباره  عملکرد و تعامل نوری مالکی با کُردها افزود: «با توجه به اینکه نوری مالکی مدت زیادی با کرُدها زندگی کرده است، امیدوار بودیم که وی با شیوه مثبتی با کُردها تعامل کند.»

وی درباره تصدی نوری مالکی برای بار سوم به عنوان نخست وزیر عراق گفت: «وی با حمایت و  توافق کشورهای آمریکا و ایران توانست برای دومین بار به مسند قدرت راه پیدا کند.»

بارزانی در این رابطه افزود: مسئله عجیبیست و تاکنون پاسخی برای آن نیافته ام. ایران و آمریکا با اینکه باهم اختلاف نظر فراوان دارند، چطور بر سر ماندن مالکی بر مسند قدرت توافق کرده اند.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره تشکیل دولت کُردی گفت: لازم است این مسئله بصورت مسالمت آمیز محقق شود.بارزانی در باره حدود جغرافیایی دولت مذکور افزود: این مسئله تنها در کُردستان عراق اجرا می شود و قطعاً تشکیل دولت کُردی در راه است.

وی درباره روابط اربیل با بغداد افزود: مهلت سیستم فدرالی به سرآمده است و بهترین گزینه انتخاب سیستم کُنفدرالی است.

رئیس کُردستان عراق در باره زمان اعلام تشکیل دولت کُردی گفت: تشکیل دولت کُردی در راه است و هیچ کس و  هیچ جریانی نمی تواند جلوی ما را بگیرد، اما تعیین زمان اعلام آن مشکل است.

مسعود بارزانی پیرامون ماندن یا نماندن کُردستان در چارچوب عراق گفت: «اگر دولت مرکزی به قانون اساسی عراق پایبند باشد، ما همزیستی مسالمت آمیز را انتخاب کرده‌ایم. اگر سیستم فدرالی را قبول نداشتیم به آن رأی مثبت نمی دادیم اما اکنون بغداد پایبند قانون اساسی نیست.»«یحیی الکوبیسی» مشاور مرکز تحقیقات استراتژیک عراق در همین برنامه تلویزیونی درباره مسئله استقلال کُردها گفت: تشکیل دولت کُردی رؤیای همه ی کُردها است اما در حد رؤیا باقی خواهد ماند چرا که تحقق آن به موافقت بین المللی و اقدامات قبلی نیاز دارد.

وی افزود: کُردها در اداره کردستان که سه استان دارد در 10 سال گذشته با شکست مواجه شده‌اند چگونه ممکن است کُردها بتوانند دولت مستقل و خودمختار داشته باشند.این کارشناس با اشاره به عدم تعیین حدود جغرافیایی دولت مورد نظر بارزانی و معلوم نشدن سرنوشت مناطق مورد مناقشه از جمله کرکوک میان منطقه کردستان و دولت مرکزی عراق پرسید: حدود جغرافیایی دولت کُردی کجاست؟

49261

کد N226586