در راستای همکاری های مشترک دو جانبه

کمیته سیاسی کمیسیون مشترک عالی اقتصادی ایران و امارات تشکیل می شود

کمیته سیاسی

ابوظبی - ایرنا - جمهوری اسلامی ایران و امارات متحده عربی در دومین کمیسیون مشترک عالی اقتصادی دو کشور به منظور گفت و گو و تبادل نظر درباره موضوعات مورد علاقه منطقه ای و بین المللی با تشکیل کمیته سیاسی موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایران دومین کمیسیون مشترک عالی اقتصادی ایران و امارات بعدازظهر امروز با حضور وزیران امورخارجه دو کشور، معاونان وزیر امورخارجه ایران و امارات و نمایندگانی از بخش های دولتی و خصوصی دو کشور تشکیل شد.

در این کمیسیون مشترک موافقت شد که کمیته ای سیاسی به ریاست معاونان سیاسی وزارت خارجه دو کشورهر 6 ماه یکبار در تهران و ابوظبی برگزار شود.

محمدجواد ظریف و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان در پایان دومین کمیسیون مشترک عالی اقتصادی ایران و امارات اسناد 8 توافق حاصله در این کمیسیون را امضا کردند.

براساس یکی از این توافق ها که به امضا رسید دو طرف نسبت به گسترش همکاری های سیاسی درسازمان ها و محافل بین المللی تاکید کردند.

در این کمیسیون ایران و امارات ضمن تاکید بر توسعه ارتباط و همکاری میان موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه های سیاسی و بین المللی توافق کردند که مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه از سوی ایران و مرکز مطالعات و پژوهش های استراتژیک از سوی امارات با برگزاری جلسات کارشناسی مشترک،دعوت از محققان و صاحبنظران برجسته سیاسی دو کشور اطلاع رسانی نسبت به همایش ها و میزگردهای منعقده و تبادل تجربیات همکاری ها را گسترش دهند.

همچنین در این کمیسیون مشترک عالی اقتصادی توافق شد با بررسی نهایی متن موافقتنامه پیش امضا در سال 1388 درباره تهدید حدود دریایی ایران و امارات در دریای عمان در مدت سه ماه آینده آن را برای امضا آماده کنند.

لغو روادید برای گذرنامه سیاسی و خدمت از دیگر توافقات در دومین کمیسیون مشترک عالی بود.

طرفین همچنین در این کمیسیون ضمن ابراز رضایت از همکاری های فیمابین برای اجرایی کردن مفاد یادداشت تفاهم امضاشده در تاریخ 16 دی ماه 1382 در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، مواد روانگردان و مواد اولیه شیمیایی و برگزاری منظم اجلاس های مشترک دوره ای براساس بند 4 یادداشت تفاهم تاکید کردند.

ایران و امارات همچنین بر گسترش و تقویت همکاری ها، مبارزه با قاچاق مواد مخدر،کالا، انسان، جرایم سازمان یافته، رفع چالش ها و مشکلات مرزی - دریایی و تردد غیرمجاز از طریق استمرار پیگیری مصوبات هشتمین کمیسیون مشترک کنسولی دو کشور تاکید کردند.

دو کشور ایران و امارات همچنین توافق کردند در حوزه های سیاسی، اقتصادی، سرمایه گذاری، بنادر و گمرکی، ارتباطات،مطالعات و پژوهش، جوانان و ورزش، استاندارد، آب و برق، محیط زیست، کشاورزی، انرژی های تجدیدپذیر، نفت و گاز و پتروشیمی،بهداشت، حمل و نقل، کنسولی، حقوقی و انتظامی، آموزشی، گردشگری، روند توسعه روابط را پیگیری کنند.

دومین کمیسیون مشترک عالی اقتصادی ایران و امارات بعدازظهر امروز با حضور وزیران امورخارجه دو کشور در شهر ابوظبی آغاز به کار کرد.

سیام(3)**1336**9132 ** 1418
کد N226583

خواندنی از سراسر وب