معاون استاندار استان البیضا یمن ترور شد

معاون استاندار,ترور

تهران – ایرنا – یک مقام امنیتی یمن اعلام کرد که شبه نظامیان مظنون به عضویت در گروه القاعده روز سه شنبه معاون استاندار استان ˈالبیضاˈ در مرکز این کشور را ترور کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از صنعا،ˈعادل الصبحیˈ مقام ارشد امنیتی استان البیضا گفت که افراد مسلح به طرف ˈحسین دیانˈ معاون استاندار این استان در حالی که قصد ترک منزل داشت، شلیک کردند.

به گفته مقامات استانی، افراد مسلح پس از ترور این مقام یمنی با موتورسیکلت از صحنه حادثه گریختند.

این مقامات با اعلام اینکه تصور می کنند مهاجمان، شبه نظامیان مرتبط با القاعده اند، خاطر نشان کردند که نیروهای امنیتی در تعقیب این افراد هستند.

یمن از زمان اعتراض های دمکراسی خواهانه در سال 2011 که منجر به برکناری ˈعلی عبدالله صالحˈ پس از 33 سال تکیه بر مسند قدرت شد، دستخوش ناآرامی بوده است. مقامات از آن زمان تاکنون کوشیده اند جناح های سیاسی و قبایل رقیب، جدایی طلبانه جنوب کشور و شبه نظامیان را مهار کنند.

در همین حال، شبه نظامیان القاعده در ماه های اخیر بر شدت حملات خود علیه مقامات دولتی و امنیتی افزوده اند.

برقراری ثبات در یمن، یک نگرانی جهانی به شمار می رود. این کشور که 25 میلیون نفر جمعیت دارد، با عربستان سعودی، صادرکننده اصلی نفت جهان مرز طولانی سهیم است.

به گفته مقامات محلی، استان البیضا در گذشته نیز دستخوش حوادث امنیتی بوده است. چندی پیش 15 نفر در حالی که عازم مراسم عروسی بودند، به دلیل آنکه اشتباها تصور شده بود از نیروهای القاعده هستند، هدف حمله هوایی قرار گرفتند و کشته شدند.

دولت یمن در آن زمان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که شبه نظامیان ارشد القاعده هدف حمله هوایی قرار گرفتند.

در این بیانیه ذکر نشد که این حمله از طرف چه گروهی انجام شده است. ارتش آمریکا، شبه نظامیان را در یمن با هواپیماهای بدون سرنشین هدف حمله قرار می دهد.

مترجمام**9109**1856
کد N226567