نهاوندیان: نوار جنوبی کشور سرمایه اشتغال زای اقتصاد آینده ایران است

سامانه سامد

زاهدان – ایرنا – رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه نوار جنوبی کشور در آینده اقتصاد ایران به یک سرمایه اشتغال زا تبدیل خواهد شد، گفت: این منطقه فرصتی برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا ، محمد نهاوندیان عصر سه شنبه در ادامه برنامه های سفر کاروان دولت تدبیر و امید به سیستان و بلوچستان در محل استقرار سامانه الکترونیکی ارتباط مردم با دولت در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این سوال که علت شروع سفرهای داخلی رئیس جمهوری از سواحل جنوب چه بوده است، این مطلب را بیان کرد.

وی با بیان اینکه این اقدام مبتنی بر مطالعه، تحلیل، عزم و بررسی است، افزود: یکی از محورهای استراتژیک دولت در توسعه کشور شکوفایی سواحل است.

نهاوندیان سواحل جنوب را یکی از ظرفیت های عظیم کشور دانست که تاکنون بخوبی به فعلیت درنیامده است و ادامه داد: یکی از طرح های اساسی و زیرساختی ، بزرگراه ساحلی است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اضافه کرد: همچنین راه آهنی که کل مسیر سواحل جنوب را به هم وصل می کند و بزرگراه چابهار – خرمشهر در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است.

نهاوندیان ساخت راه آهن را در اولویت دانست و اظهار داشت: انشا الله در دو روزی که رئیس جمهوری در استان سیستان و بلوچستان تشریف دارند، تاکید و اعلام تصمیم بر اجرای این دو پروژه مهم را داریم.

نهاوندیان با بیان اینکه شکوفایی بنادر، صنعت دریایی و ماهیگیری بطور جدی مورد توجه سرمایه داران است، گفت: ما ساخت بنادر جدیدی را برای صدور محصولات نفت، گاز و پتروشیمی در دستور کار داریم و احداث مجتمع های پتروشیمی را در ایرانشهر و چابهار در برنامه های خود قرار داده ایم.** راه برخورد ریشه ای با زمینه های ناامنی ، توسعه اقتصاد است

رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این سوال که تصمیم دولت برای مقابله با اشرار چیست، گفت: در نگاه نظامی و امنیتی پاسخ این است که همه دستگاه های نظامی و امنیتی در موقع لزوم با صلابت و اقتدار اقدام خواهند کرد و شرایط را به گونه ای فراهم می کنند که تعرضی متصور نباشد.

نهاوندیان ادامه داد: اما ریشه یابی و برخورد ریشه ای با زمینه های ناامنی با توسعه اقتصادی حاصل می شود. وی اضافه کرد: در دستور توسعه، مهاجرت از استان معکوس می شود و جمعیت جامعه بیشترین حراست را از امنیت خواهند داشت.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه توسعه اقتصادی فقط برای کسب درآمد و رفاه مادی نیست، اظهار داشت: توسعه اقتصادی در اعتلای اخلاق، مبارزه با فساد و شرارت کمک می کند.

نهاوندیان خاطرنشان کرد: درهم تنیدگی جامعه با توسعه اقتصادی تقویت می شود و با افزایش دانش ریشه بسیاری از فسادها از بین می رود.** ˈسامدˈ ، سامانه ای برای تصریح در خدمت رسانی

رئیس شورای اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری همچنین درباره عملکرد سامانه الکترونیکی ارتباط مردم با دولت (سامد) را ابتکاری نو آورانه در سفر به زاهدان برشمرد و افزود: این سامانه امکان این را فراهم کرده که با اغتنام فرصت از سفر رئیس جمهوری به استان مردم بتوانند مستقیما با رئیس جمهوری ارتباط داشته باشند و سئوالات ، شکایات و درخواست ها را در یک ساختار همراه با کرامت و فراغت بال منعکس کنند.

نهاوندیان افزود: به جای اینکه مردم نامه بنویسند و در رساندن آن هم مشکل داشته باشند، این سامانه با حضور بیش از صد نفر اپراتور می تواند با سرعتی بیشتر درخواست ها را دسته بندی کرده و پیگیری کند.

رئیس دفتر رئیس جمهوری یادآور شد: طبق گزارش ارائه شده در دو سفر قبلی دکتر روحانی به خوزستان و هرمزگان همه تماس ها رسیدگی و پاسخ داده شده است و بعضی در مسیر اقدام است.

نهاوندیان با ابراز امیدواری از اینکه روش های نوین بتواند کیفیت و سرعت خدمت رسانی را افزایش دهد، گفت: دولت با استفاده از این سامانه بیشترین استفاده را از نظرات مردم خواهد داشت و بازخورد سیاست ها و برنامه هایش را با استفاده از همین ابزار به دست می آورد تا شیوه های خدمتی را ارتقا بخشد.** سفر رئیس جمهوری به استان نماد حرکت گسترده با مشارکت مردمی است

رئیس دفتر رئیس جمهوری سفر رئیس جمهوری به استان را نماد یک حرکت گسترده با مشارکت مردم دانست و گفت: در این سفرها یک پویایی و مشارکت گسترده به پا می شود و مردم خود به دنبال حل مشکلات می روند و البته دولت هم وظیفه دارد موانع را برطرف کند.

نهاوندیان ادامه داد: سفر بالاترین مقام اجرایی کشور به استان اقدام عملی برای پایش و نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی است و بازخورد مردمی آن اهمیت کاربردی پیدا می کند.

وی با یادآوری نامگذاری سال جاری اظهار داشت: در این سال که نامگذاری آن بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی تاکید دارد، همه باید مشارکت کنند تا این عزم ملی شکوفا شود.

سیام (3) 1429 ** د . الف ** 1449
کد N226222