سازمان ملل حمله نظام مند به روس تبارهای اوکراین را رد کرد

روسیه,اوکراین

تهران-ایرنا- دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد: ادعاهای روس تبارهای ساکن اوکراین در مورد حمله علیه آنها نادرست بوده و با هدف توجیه مداخله نظامی روسیه مطرح شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد می افزاید با آنکه مواردی ازحمله به روس تبارهای ساکن اوکراین دیده شده اما این حملات نظام مند یا گسترده نبوده است.

این گزارش در پی دو دیدار ˈایوان سیمونوویچˈ معاون دبیر کل دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از کی یف در ماه گذشته منتشر شده است.

براساس این گزارش، تصاویر منتشر شده از معترضان اوکراینی در میدان استقلال کی یف به شدت در مورد داستان هایی از ارعاب اقلیت روس توسط تندروهای ملی گرای اوکراینی مبالغه آمیز است و گزارش های نادرست درمورد آنها که با سلاح به اقلیت روس تبار ساکن شبه جزیره کریمه حمله کرده اند، برای ایجاد فضای ترس، ارعاب و ناامنی استفاده می شده است. همچنین این تصاویر با هدف حمایت از الحاق شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه منتشر شده اند.

در همین حال ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه گفت از اقدام کی یف و آمادگی اش برای گفت و گو با جدایی طلبان در شرق اوکراین، استقبال می کند.

وی گفت و گوها را اقدامی در مسیر درست نامید و یادآور شد: تمایل کی یف برای حل مسائل از طریق گفت و گو یقینا گامی در مسیر درست و البته تا حدی دیرهنگام است.

اوکراین 46 میلیون نفری از اواخر نوامبر سال گذشته میلادی (آذر 1392) به دلیل خودداری ˈویکتور یانوکوویچˈ رییس جمهوری برکنار شده این کشور از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا، صحنه ناآرامی های گسترده بود.

بحران سیاسی در اوکراین به دنبال تشدید خشونت در اعتراضات مردمی و خروج یانوکوویچ از قدرت وارد مرحله تازه ای شد. استقرار نیروهای نظامی روسیه در منطقه خودمختار شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین تحولات این کشور را در مرکز توجهات بین المللی قرار داد.

در حالی که بیش از 96 درصد از رای دهندگان شبه جزیره کریمه با یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت روس تبار ضمن شرکت در یک همه پرسی (16 مارس/25 اسفند 1392)، به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رای دادند، اتحادیه اروپا و آمریکا روسیه را برای حمایت از این اقدام و استقرار نیرو در شبه جزیره کریمه تحریم کردند.

شبه جزیره کریمه منطقه ای به وسعت 25هزار و 500 کیلومتر مربع در جنوب اوکراین است که در ساحل دریای سیاه واقع شده است. این منطقه دو میلیون و 413 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد یک میلیون و450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار نفر تاتار هستند.

کریمه تا سال 1954در دوره اتحاد جماهیر شوروی به روسیه تعلق داشت و در این تاریخ به جمهوری سوسیالیستی اوکراین پیوست و در دوره پس از فروپاشی شوروی هم به عنوان منطقه خودمختار در قلمروی اوکراین باقی ماند.

فعالان طرفدار روسیه که برخی از آنان مسلح هستند، از یکشنبه گذشته (17 فروردین/6آوریل) برخی ساختمان های دولتی را در چند شهر شرقی اوکراین از جمله ˈدونتسکˈ و ˈلوهانسکˈ به اشغال خود در آوردند.

جدایی طلبان مسلح اوکراینی طرفدار روسیه همچنین جمعه گذشته (22 فروردین/11 آوریل) با اشغال ساختمان های دولتی مهم، کنترل شهر ˈاسلاویانسکˈ در150 کیلومتری مرز روسیه را در دست گرفتند. آنها همچنین یک پایگاه پلیس در این شهر 200 هزار نفری در شرق اوکراین را اشغال کردند.

اروپام**9157**1485** 1064
کد N226031