۰
اعرافی:

طلاب حوزه بر نهادینه‌سازی هویت اخلاقی اهتمام ورزند

  • ۱۷بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

رئیس جامعة‌المصطفی العالمیه با بیان این‌که «مسیر تحقق عبودیت، عبادت الهی است» گفت: دانش حوزوی و نهادینه‌سازی هویت اخلاقی و معنوی مورد توجه جدی و اهتمام طلاب حوزه باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا اعرافی در جمع طلاب و دانش‌پژوهان موسسه زبان و فرهنگ‌شناسی، در سخنانی به تبیین اصول و شاخصه‌های عبادت و بندگی خدا پرداخت و گفت: حقیقت وجودی زمانی در مسیر الهی قرار می‌گیرد که وجود انسان عابدانه باشد.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه با بیان این‌که «مسیر تحقق عبودیت عبادت الهی است» تصریح کرد: عبودیت از مسیر عبادت تحقق می‌یابد و به وسیله آن عبودیت محقق می‌شود و در حقیقت عبادت است که ما را به روح عبودیت می‌رساند.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در تشریح اصول و ضوابط عبادت تمام عیار، نخستین اصل را معرفت، بصیرت، آگاهی و یقین دانست و بیان کرد: درجات معرفت و یقین در درجات عبادات موثر است.

وی با تقسیم معرفت به سه بخش اظهار کرد: معرفت به سه گروه تقسیم پذیر است که می‌توان معرفت‌الله، معرفت نفس یا همان خودشناسی و معرفت عبادت و آداب آن را از اقسام معرفت دانست.

رئیس جامعة المصطفی العالمیه دومین اصل از اصول عبادت را اخلاص و پاکسازی انگیزه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: یکی از سخت‌ترین کارها پاکسازی انگیزه‌ها و اخلاص در امور و انجام کارها برای خداست.

وی سومین اصل از اصول عبادت را نشاط دانست و گفت: نشاط و ابتهاج در عبادت یکی از اصول مهم است که نشان از شیرینی در کام عبادت کننده و لذت بردن از ارتباط با خدا دارد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی مداومت و استمرار بر عبادت را نیز از دیگر عوامل دانست و تصریح کرد: گاهی مداومت و استمرار بر اموری از انجام آن امر مهمتر و دارای اثر بیشتر است.

اعرافی با اشاره به رعایت سلسله مراتب عبادت‌ها گفت: رعایت اولویت‌ها و سلسله مراتب عبادت اصل مهم دیگری است و این گونه نباشد که مشغولیت انسان به عبادات مستحب، وی را از انجام عبادات واجب باز دارد.

وی آخرین اصل را سخت بودن اعمال عبادی برشمرد و تصریح کرد: سخت بودن عمل بر درجات آن عمل در کنار عوامل دیگر موثر است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.