موسسه جایزه صلح نوبل خبر نامزدی عبدالله اوجالان را رد کرد

تركيه

موسسه جایزه صلح نوبل گزارش‌های منتشره مبنی بر پذیرش نامزدی عبدالله اوجالان برای دریافت جایزه صلح نوبل سال 2014 را رد کرد، این درحالی است که این موسسه احتمال نامزدی اوجالان را رد نکرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، موسسه جایزه صلح نوبل تاکید کرد که این موسسه هیچ اطلاعاتی را درباره اسامی نامزدها، افراد یا موسساتی که فرم رسمی را پر کرده‌اند، ارائه نکرده است.

یکی از مقام‌های کمیته جایزه صلح نوبل که مسئول بررسی نامزدی افراد و موسسات است گفت: اطلاعات در مورد فهرست نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل تنها می‌تواند پس از 50 سال منتشر شود.

روزنامه "دیلی رادیکال" پیشتر به نقل از یکی از سیاستمداران عراقی و یکی از اعضای فراکسیون پارلمانی جنبش " التغییر" در منطقه کردستان نوشت که درخواست وی برای نامزدی عبدالله اوجالان، رهبر محبوس حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) از سوی کمیته جایزه صلح نوبل پذیرفته شده است.

این مسئول عراقی اعلام کرد نه تنها نامزدی اوجالان پذیرفته شده بلکه وی معتقد است که یکی از افرادی است که احتمال پیروزی‌اش بسیار زیاد است.

این درحالی است که مقام‌های موسسه جایزه صلح نوبل دریافت چنین اطلاعاتی را رد و اعلام کردند: گزارش‌های ارائه شده مبنی بر این که نامزدی اوجالان پذیرفته شده، بی‌پایه و اساس است؛ چرا که ممکن نیست این فرد به چنین اطلاعاتی دست یافته باشد.

اگرچه نامزدهای جایزه صلح نوبل در بخش علوم، پزشکی و اقتصاد از سوی سازمان‌های حرفه‌ای و آکادمیک معرفی می‌شوند اما در خصوص جایزه صلح هر فردی از جمله دانشمندان، اعضای پارلمان و دولتها که جزء "نامزدهای واجد الشرایط" باشند می‌توانند نام نویسی کنند.

مدیر موسسه نوبل نروژ چهارم مارس سال جاری میلادی گفت، 278 نامزد از جمله 47 سازمان برای جایزه صلح سال 2014 میلادی نامزد شده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، ادوارد اسنودن، افشاگر و مقاطعه‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا و ملاله یوسف زی، نوجوان پاکستانی در میان نامزدهای احتمالی سال جاری میلادی هستند.

انتهای پیام

کد N225778