پای ملک عبدالله هم به اختلاس در بنیاد تحت اداره فرزند اردوغان باز شد

ایرنا نوشت:

نماینده مجلس ترکیه در نامه ای به رییس مجلس این کشور خواستار پاسخگویی معاون نخست وزیر ترکیه درباره اتهام واریز یکصد میلیون دلار از سوی پادشاه عربستان به حساب بنیاد تحت اداره ˈبلال اردوغانˈ فرزند نخست وزیر ترکیه شد.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری ˈزمانˈ، ˈ سزگین تانری کولوˈ معاون دبیرکل حزب مخالف جمهوری خواه خلق ترکیه با تقدیم نامه ای به رییس مجلس این کشور از ˈ بلند آرینچ ˈ معاون رجب طیب اردوغان خواست تا درباره واریز 99 میلیون و 990 هزار و 990 دلار به حساب بنیاد جوانان و آموزش ترکیه (TURGEV) توضیح دهد، ریاست این بنیاد را بلال اردوغان فرزند نخست وزیر ترکیه بر عهده دارد.

این نماینده مخالف از معاون نخست وزیر ترکیه خواسته است تا درباره مجوز ساخت هتلی که گفته می شود دو ماه پس از واریز این پول در 26 آوریل 2012 به حساب بلال اردوغان، در زمین های ملک عبدالله در شهر استانبول صادر شده است ، توضیح دهد.

پادشاه عربستان مالک زمین های بزرگی در ˈ سودا تپه ˈ در منطقه اسکودار استانبول است که 57 هزار و 470 متر مربع مساحت دارد. این زمین ها 30 سال پیش (1984) از سوی ملک عبدالله پادشاه کنونی عربستان خریداری و مجوز ساخت هتلی بزرگ در آن صادر شده است.

از زمان افشای پرونده فساد مالی بزرگ در ترکیه ، احزاب مخالف دولت اردوغان کوشیده اند دولت او را با توجه به این پرونده تحت فشار گذارند، اما پیروزی اخیر حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات شوراها و شهرداری های ترکیه، تا حدودی از فشارهای سیاسی پرونده فساد مالی ترکیه کاسته است.

در این پرونده برخی فرزندان و منسوبان وزرای اردوغان به اتهام پول شویی و ارتشا بازداشت شدند اما کمتر از دو ماه بعد همه متهمان پرونده با قرار کفالت و وثیقه از زندان آزاد شدند.

بلال اردوغان پیشتر نیز در رابطه با فعالیت های بنیاد آموزش و جوانان تحت اتهامات مختلفی قرار گرفته است و حتی یک نوار صوتی منسوب به اردوغان در شبکه یوتیوب گفت و گوی نخست وزیرترکیه با پسرش درباره نحوه پاسخ دهی بلال به اتهامات مطرح شده در رابطه با فساد مالی است.

اردوغان این نوار صوتی را جعلی و مونتاژ شده خوانده است.

52261

کد N225759