نماینده مردم ماکو در مجلس:

تیم مذاکره کننده از دستاوردهای علمی و هسته ای تا پای جان حراست کند

نطق میان دستور

تهران – ایرنا – نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی گفت: ما ضمن حمایت از متولیان سیاست خارجی و مذاکرات 1+5 مصرانه از مسئولان مربوطه می خواهم از دستاوردهای علمی و هسته ای فرزندان این مرز و بوم تا پای جان ایستادگی کرده و از آن حفظ و حراست کنند.

به گزارش خبرنگارسیاسی ایرنا، محمد علیپور در نطق میان دستور خود امروز (سه شنبه) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی افزود: رهبر معظم انقلاب در راستای مبارزه با استکبار جهانی و مذاکرات 1+5 از سال گذشته در فرمایشات نوروزی معظم له با تکیه بر شناخت ماهیت حقیقی و عدم صداقت آمریکایی ها گفتند مخالفتی با مذاکره با آمریکا ندارند و هنوز دولت یازدهم بر سرکار نیامده راه را بر دست اندرکاران سیاست خارجی هموار کردند. اگر غربی ها دشمنی با ایران را کنار بگذارند و زیاده خواهی نکنند دستیابی به توافق نهایی محتمل است.

علیپور در ادامه به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط رهبری اشاره کرد و گفت: با ابلاغ این سیاست ها روحیه امیدبخشی در تمامی نهادها، ارگان ها، قوای سه گانه و تمامی آحاد جامعه به راه افتاد و اعمال تحریم ها توسط استکبار جهانی بیش از پیش ناکارآمد و بی اثر شد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خواستار توجه ویژه دولتمردان به نامگذاری سال 93 توسط رهبری شد و گفت: در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها باید فرصت کافی دسترسی به سامانه های ثبت نام در اختیار تمامی نیازمندان و به ویژه روستاییان محروم و دورافتاده قرار گیرد تا افراد واجد شرایط دریافت یارانه از دریافت آن محروم نشوند اما اگر دقت کافی در این زمینه نشود این موضوع همانند سبد کالا موجب نارضایتی عموم مردم می شود.

وی خواست تا شیوه افزایش قیمت حامل های انرژی با شیب ملایم اتفاق بیفتد گفت: این افزایش قیمت باید به گونه ای باشد که برای مردم قابل تحمل باشد و همه اقشار آسیب پذیر و نیازمند می بایست مورد چتر حمایتی دولت قرار گیرد و به رقم اجرای ناقص و ناصحیح فاز اول در فاز دوم چارچوب موازین قانونی مدنظر باشد زیرا خانواده های زیادی روی یارانه حساب ویژه باز کردند و اگر مورد حمایت قرار نگیرند در اداره زندگی خود با مشکل مواجه می شوند.

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس بیکاری و دغدغه اشتغال جوانان تحصیلکرده را از مهمترین معضلات حوزه انتخابیه خود عنوان کرد و یادآور شد: اغلب سرمایه گذاری های دولتی در دولت های گذشته در شهرهای بزرگ و مرکزی صورت گرفته و استان هایی مثل آذربایجان غربی کمتر مورد توجه قرار گرفته اند به نحوی که نرخ بیکاری در این استان در بالاترین حد قرار دارد و از ایجاد 2.5 شغل در سال اثری دیده نمی شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی توجه ویژه هیات دولت و استانداران به ایجاد اشتغال را خواستار شد و گفت: از بدو پیروزی انقلاب گمرک بازرگان از فعال ترین گمرک های کشور بوده اما در چند سال اخیر با اعمال مدیریت های تنگ نظرانه و انقباضی به یک گمرک دست چندم و نیمه فعال مبدل شده است.

وی ادامه داد: ما از رییس کل گمرک ایران به خاطر دستور رفع محدودیت ها تشکر می کنیم اما از وی می خواهم از نزدیک مشکلات گمرک بازرگان را بررسی و با عواملی که برای مردم مشکل و مانع ایجاد می کند برخورد کند.

علیپور به نامه اهالی چالدران به رییس جمهوری برای درخواست الحاق به منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: مردم چالدران بی صبرانه منتظر اقدام دولت در این زمینه هستند.

نماینده مردم ماکو در ادامه پیگیری عملیات اجرایی گازرسانی به روستاهای حوزه انتخابیه خود را نیز خواستار شد.

این نماینده مجلس نهم به کاهش سهمیه سرانه آرد مصرفی از 9 کیلو به 6.5 کیلو در سطح کشور اشاره کرد و یادآور شد: در شهرهای کوچک و روستاها و خانواده های عشایری قوت غالب مردم نان خالی است. آیا بهتر نبود به جای کاهش سهمیه، قیمت کیسه های آرد تحویلی در سراسر کشور 45 هزار تومان تعیین می کردید.

وی افزود: ما خواستار این هستیم که مسائل مربوط به آرد و نان در دولت بررسی و اقدام جدی برای جلوگیری از سواستفاده های احتمالی انجام شود.

سیام**1058 ** 1418
کد N225745