سئول خواستار همکاری چین و ژاپن برای مقابله با کره شمالی شد

چین,کره

پکن - ایرنا - کره جنوبی روز سه شنبه اعلام کرد که تنها با همکاری ژاپن و چین می توان با تهدیدها و تحریکات کره شمالی از جمله احتمال آزمایش جدید اتمی این کشور مقابله کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه کوریا تایمز تاکید کرد برای حل بحران هسته ای شبه جزیره کره لازم است که این سه کشور همکاری نزدیکتری با یکدیگر داشته باشند.

دور جدید مذاکرات شش جانبه هسته ای کره شمالی که از اواخر سال 2008 به این طرف برگزار نشده به رغم همه تلاش ها بار دیگر شکل نگرفت و چین نیز نتوانسته است اختلافات پیونگ یانگ و واشنگتن را برطرف کند.

جو چولکی رییس امور خارجی نهاد ریاست جمهوری کره جنوبی می گوید : تا زمانی که مساله تسلیحات هسته ای کره شمالی حل و فصل نشود شمال شرقی آسیا صلح و ثبات را تجربه نخواهدکرد.

چین اعتقاد دارد که آمریکا و تصمیمات نادرست این کشور عامل بحران در شبه جزیره کره است.

وی در همایشی با حضور مقام های چین و ژاپن در کره جنوبی، گفت : لازم است که این سه کشور با یکدیگر برای حل و فصل این بحران و برگزاری نشست شش جانبه هسته ای همکاری کنند.

خبرگزاری یونهاپ نیز در گزارشی تاکید کرد برطرف کردن برنامه ساخت تسلیحات هسته ای کره شمالی به نفع آسیا و جامعه بین المللی است.

اگرچه چین، کره و ژاپن شرکای تجاری بزرگی هستند، اما در منازعات ارضی و مسایل سیاسی با یکدیگر رویارویی دارند و همین امر موجب شده است تا اهداف آنها در شبه جزیره کره با یکدیگر فاصله داشته باشد.

در حالی که کره جنوبی، آمریکا و ژاپن اتفاقات منطقه را به گردن کره شمالی می اندازند، چین رزمایش این کشورها و حضور نظامی آمریکا در منطقه را عامل بحران می داند.

در خواست برای همکاری سه کشور در حالی مطرح شده است که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا هفته آینده برای یک دیدار دو روزه رسمی و به منظور گفت وگو با مقام های کره ای در باره مساله هسته ای کره شمالی وارد سئول می شود.

این نخستین سفر اوباما به کره جنوبی از زمان روی کار آمدن پارک گیه هیون به عنوان رییس جمهور این کشور است.

اوباما به غیر از کره در ماه جاری میلادی به ژاپن، مالزی و فیلیپین هم سفر خواهد کرد.

آساق ** 2100 **1611
کد N225650