روسیه از اعلام پایبندی ترکیه به کنوانسیون مونترو استقبال کرد

کنوانسیون مونترو,امنیت دریای سیاه

مسکو- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای از اعلام پایبندی ترکیه به کنوانسیون مونترو برای امنیت دریای سیاه استقبال کرد.

به گزارش ایرنا، آلکساندر لوکاشویچ در این بیانیه گفت: روسیه از تاکید مقامهای ترکیه بر اجرای این کنوانسیون برای امنیت دریای سیاه خرسند است.

وی افزود: امیدواریم طرف ترکیه ای به اجرای کنوانسیون مونترو همانند 78 سال اخیر که سهم قابل توجهی در تامین امنیت کشورهای منطقه دریای سیاه داشته است، ادامه دهد.

ˈاحمد داوداوغلوˈ وزیر امور خارجه ترکیه به تازگی گفت که اجرای مفاد کنوانسیون مونترو برای امنیت دریای سیاه حیاتی است.

داوداوغلو با رد ادعاهای روسیه مبنی بر رعایت نکردن مفاد کنوانسیون مونترو به هنگام عبور ناوهای جنگی از تنگه های داردانل و بسفر توسط ترکیه افزود: اجرای مفاد کنوانسیون مونترو برای ایجاد ثبات و امنیت در دریای سیاه و این دو تنگه حیاتی بوده و آنکارا به اجرای مفاد این کنوانسیون پایبند است.

ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر خارجه روسیه اخیرا به ترکیه مبنی بر لزوم رعایت رژیم حقوقی تنگه های بسفر و داردانل که مهمترین آبراه بین المللی ارتباط دریای سیاه با دریاهای آزاد است، به ترکیه و آمریکا هشدار داده بود.

موضوع رعایت رژیم حقوقی تنگه های بسفر و داردانل که در کنترل و قلمرو ترکیه است، در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و افزایش تنش بین پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و روسیه بر سر مساله اوکراین، به صورت یکی از موضوعات مهم بین المللی درآمده است.

قرارداد مونترو یکی از مهمترین اسناد در حقوق بین الملل است که رژیم حقوقی عبور از تنگه های بسفر و داردانل را در قلمرو ترکیه تنظیم می کند و به موجب آن عبور کشتی های تجاری و جنگی از این تنگه ها بدون توقف در ‎29 ماده و چهار تبصره تنظیم شده است.

هدف اصلی از انعقاد این قرارداد که در 20 جولای ‎1936 میلادی (1315) در شهر مونتروی سوئیس به امضا رسید، تنظیم حقوق و مقررات آن دسته از کشتی های تجاری و جنگی است که دارای ساحلی در دریای سیاه نبوده و قصد ورود به این دریا را دارند.

قرارداد مونترو، برای عبور کشتی ها در زمان صلح، در زمان جنگ و در زمان هایی که تهدید جنگ در نزدیکی حس می شود، تنظیم شده است و محدودیت های جدی هم از نظر وزن و هم از نظر تعداد رزمناوها و مدت زمان حضور آنها در عبور از تنگه ها و حضور در دریای سیاه اعمال می کند.

اروپام/2242 ** 518** 1337
کد N225267