درخواست‌ها برای الحاق منطقه "ابیی" به سودان جنوبی

مسئولان پرونده منطقه "ابیی" خواهان پیوستن این منطقه به سودان جنوبی به شیوه پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، مسئولان پرونده منطقه ابیی در سودان جنوبی خواهان پیوستن این منطقه به سودان جنوبی از طریق تکیه بر نتایج همه پرسی مردمی و اتخاذ اقدامات دیپلماتیک برای کسب تایید سازمان ملل شدند.

به گفته مسئولان مذکور، این درخواست ناشی از تحولات بین‌المللی در خصوص همه پرسی پیوستن شبه جزیره کریمه به روسیه است به ویژه اینکه جوبا نتایج همه پرسی خود را اعلام کرده است.

اما برخی کارشناسان نسبت به این اقدام هشدار دادند چرا که به عقیده آن‌ها ممکن است موجب وقوع درگیری‌های جدید میان جوبا و خارطوم بر سر منطقه ابیی شود.

قبایل دینکا در اواخر اکتبر گذشته همه پرسی مردمی برای تعیین سرنوشت منطقه ابیی را برگزار کردند و حدود 9 / 99 درصد به نفع پیوستن این منطقه به کشور سودان جنوبی رای دادند اما جوبا و خارطوم نتایج این همه پرسی را رد کردند.

مسئولان پرونده ابیی در سودان جنوبی گفت: شبه جزیره کریمه در نیمه قرن گذشته به اوکراین پیوست و ابیی در دهه اول همان قرن به سودان پیوست.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به احتمال تایید این اقدام از سوی جامعه جهانی گفت: ما توافق کرده‌ایم که حق تعیین سرنوشت مردم منطقه ابیی را به خودشان بدهیم.

از سوی دیگر، اکوت فولینو، فعال سیاسی گفت: اوضاع داخلی سودان جنوبی اجازه اتخاذ اقدامات دیپلماتیک علیه خارطوم پیش از پایان دادن به اقدامات شورشیان را نمی‌دهد.

وی گفت: مساله ابیی از اولویت‌های جوبا نیست که بیشتر از هر زمان دیگری به خارطوم نزدیک شده است.

انتهای پیام

کد N225120