فتحی‌پور: تحقق اقتصاد مقاومتی خروج از اقتصاد نفتی و تک محصولی است

اقتصاد مقاومتی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه گزارشی در مورد اقتصاد مقاومتی، هدفمند‌سازی یارانه‌ها و سیاست‌های دولت و وزارت اقتصاد تاکید کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد امروز ایران را مقاومتی کنیم بی‌شک راه آن خروج از اقتصاد نفتی و تک محصولی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با ارائه گزارشی در مورد اقتصاد مقاومتی، هدفمند‌سازی یارانه‌ها و سیاست‌های دولت و وزارت اقتصاد تاکید کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد امروز ایران را مقاومتی کنیم بی‌شک راه آن خروج از اقتصاد نفتی و تک محصولی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در جلسه علنی امروز(سه شنبه)مجلس و پس از سخنان وزیر اقتصاد اظهار کرد: جنگ تحمیلی فرصت مغتنمی برای خودکفایی و نجات از وابستگی بود که خوشبختانه امروز توانسته‌ایم اقتدار خود را در عرصه بین‌المللی حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه فرمان اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری نقشه راه مبارکی است که استقلال، رفاه و خوشبختی ملت را رقم می‌زند خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم امروز اقتصاد ایران را مقاومتی کنیم بی‌شک راه آن خروج از اقتصاد نفتی و تک محصولی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در حال حاضر به این نتیجه رسیده‌ایم که در طی سال‌های اخیر برخلاف اصول اولیه اقتصاد عمل کرده‌ایم و به جای اینکه هزینه‌ها را کاهش دهیم در راستای افزایش هزینه‌ها عمل کرده‌ایم.

فتحی‌پور ادامه داد: فرمان اقتصاد مقاومتی ما را ملزم می‌کند که در دو کفه ترازو جابجایی انجام شود نخست اینکه تراز تجاری در بخش صادرات و کالاهای نفتی یک کفه ترازو است و اگر می‌خواهیم اقتصاد مقاوم داشته باشیم باید مشارکت همگانی مردم در فرآیند‌های اقتصادی را لحاظ کنیم.

وی همچنین کفه دیگر ترازو را توجه به نیروهای متخصص و حل مشکل اقتصاد دانست و گفت: پس از اینکه هدف‌گذاری صحیحی انجام شود باید مرحله به مرحله پیش رویم و اینجاست که مجبور خواهیم بود هزینه‌ها را کاهش و درآمدها را افزایش دهیم تا روند تشکیل سرمایه برای سرمایه‌گذاری مطلوب فراهم شود.

فتحی‌پور با اشاره به اینکه مجرای درآمدی کشور در اقتصاد دارای نوسان است، افزود: اقتصاددانان به تورم سال‌های اولیه دهه 50 که بیشتر تورم وارداتی بود باید توجه داشته باشند و بدانیم که پیدا شدن انرژی‌های جایگزین و اعلام تحریم‌های ظالمانه به کاهش درآمدهای ارزی منجر خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اولین راه مصون نگه داشتن اقتصاد کشور را متنوع نمودن اقتصاد عنوان کرد و با تاکید بر اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: اقتصاد دانش‌بنیان بدون سرمایه‌گذاری در پژوهش امکان‌پذیر نیست و ما باید ستاد دانش‌بنیان و منظور نمودن آن برنامه‌ها و طرح‌های اقتصادی را مورد توجه قرار دهیم.

وی همچنین کنترل نقدینگی و هدایت آن به سمت توسعه صادرات محور از طریق بازار سرمایه و تشویق سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر را از دیگر راه‌های تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در این زمینه کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی با تشکیل کارگروه‌های تخصصی اقدامات متعددی را در دستور کار قرار داده که در این راستا جلسات مشترکی با وزیر امور اقتصاد و دارایی و سایر مسئولان برگزار شده و گام جدی و عملی برای تحقق منویات رهبری برداشته شده است.

فتحی‌پور تاکید کرد: کمیسیون اقتصادی مجلس این آمادگی را دارد که با تعامل دولت و مجلس گام عملی در اقتصاد مقاومتی برداشته شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در پایان سخنان خود در تذکری به وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بازار سرمایه و شاخص بورس دماسنج اتصال کشور است و با توجه به اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توسط رهبری ابلاغ شد ما انتظار داشتیم که شاهد رشد بازار سرمایه باشیم که عملیاتی نشده است. آیا وقت آن نشده که با افزایش شفافیت بازار سرمایه و برداشتن فشار قیمت از روی محصولات سیاست‌های حمایتی انجام شود؟

انتهای پیام

کد N224858