ابراز تاسف مدافعان حقوق بشر از اعدام یک تبعه مکزیکی در آمریکا

حقوق بشر,آمريكا,سازمان ملل متحد

در پی اعدام یک تبعه مکزیکی در آمریکا، دفتر حقوق بشر سازمان ملل ضمن ابراز تاسف شدید در این خصوص اعلام کرد: آمریکا حقوق بین‌الملل را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روبرت کلویل سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره، گفت: سازمان ملل با مجازات اعدام مخالف است مگر اینکه چنین مجازاتی ضروری باشد.

وی تاکید کرد: آمریکا در این پرونده با توجه به اینکه به این اعدامی اجازه دسترسی به خدمات کنسولی را نداده بار دیگر حقوق بین‌الملل را نقض کرده است.

رامیرو هرناندز یک تبعه مکزیکی است که به جرم قتل یک استاد دانشگاه در سال 1997 در ایالت تگزاس آمریکا به اعدام محکوم شد. وی شانزدهمین نفری است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون در آمریکا و ششمین محکومی است که در تگزاس اعدام می‌شود.

کلویل همچنین در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو یادآور شد: دیوان دادگستری بین‌المللی (ICJ) پیش‌تر در سال 2004 حکمی را صادر کرد و بر اساس آن از آمریکا خواست تا پرونده‌های مربوط به 51 تبعه مکزیک را که همگی به اعدام محکوم شده بودند مورد بازبینی قرار دهد که هرناندز یکی از آنها بود. این در حالیست که وی حتی از خدمات کنسولی محروم بوده است.

سخنگوی دفتر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزود: بر اساس حقوق بین‌الملل افراد حق دارند در کشورهای دیگر از خدمات کنسولی برخوردار باشند؛ از این رو نقض این حق و اعدام یک تبعه خارجی که از چنین حقوقی محروم شده است نقض آشکار قوانین بین‌المللی است که در کنوانسیون حقوق سیاسی و مدنی به آن اشاره شده است.

آمریکا در سال 1992 کنوانسیون بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی سازمان ملل را امضا کرده است.

کلویل ادامه داد: آمریکا باید بداند که در پرونده هرناندز موظف بوده به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند، اما ما بار دیگر از پایبندی مسئولان ایالت تگزاس به حقوق بین‌الملل ناامید شده‌ایم.

علاوه بر این سازمان عفو بین‌الملل از آمریکا خواسته بود تا با توجه به نقض حقوق هرناندز در این پرونده و وجود علایم بیماری روانی در وی، این زندانی را اعدام نکند.

انتهای پیام

کد N224742