در نامه به سازمان ملل و شورای امنیت

دمشق:آمریکا وهمپیمانانش و تروریست ها مسئول جنایات شیمیایی درسوریه هستند

سازمان ملل,سلاح شیمیایی

بیروت – ایرنا – دولت سوریه تاکید کرد که آمریکا ، فرانسه ، اسراییل ، ترکیه، عربستان سعودی و تروریست ها مسئول جنایاتی هستند که با استفاده از سلاح های شیمیایی در این کشور رخ داه است و یا ممکن است رخ بدهد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزارت امور خارجه سوریه در دو نامه مشابه که برای دبیرکل سازمان ملل متحد و رییس شورای امنیت ارسال شده است، افزود: کشورهایی علیه سوریه توطئه چینی می کنند و در راس آنها آمریکا ، فرانسه ، ترکیه و عربستان سعودی قرار دارند.

در این دو نامه آمده است که این کشورها از ابتدای بحران سوریه درصدد ایجاد بهانه هایی برای توجیه تجاوزها و جنایات علیه سوریه بوده اند و در این چارچوب حمله ظالمانه ای تحت رهبری آنها صورت می گیرد تا دولت سوریه را به استفاده از سلاح های شیمیایی علیه ملت خود متهم کنند.

وزارت خارجه سوریه با بیان اینکه در جنایت الغوطه الشرقیه در سال گذشته میلادی شاهد قربانی شدن ده ها شهروند سوری بودیم و یک سال بعداز این جنایت تروریست ها، اکنون حقایق روز به روز کشف می شوند و تاکنون شمار زیادی از تحقیقات ، مطالعات و گزارش های موثق بر دست داشتن آمریکا و ترکیه و دیگر کشورها بطور مستقیم و یا غیرمستقیم در این جنایت وحشتناک و دیگر جنایاتی که در سوریه رخ داده که از جمله جنایت خان العسل در نیمه های سومین ماه سال گذشته میلادی است، تاکید می کنند.

در این دو نامه تصریح شده است: اخیرا « سیمور هرش» روزنامه نگار معروف آمریکایی در یک کار تحقیقاتی طولانی که در مجله ریفیو اوف بوکس چاپ لندن منتشر شده ، آورده است که دولت ترکیه در جنایت الغوطه الشرقیه و جنایات دیگر مانند خان العسل دست داشته است و دولت آمریکا در جریان این جنایت بوده و مرتکبان آن را می شناخته و مشخص شده که عامل این جنایت گروه « جبهه النصره » وابسته به گروه تروریستی القاعده بوده است.

وزارت خارجه سوریه در ادامه این نامه به مقاله های « رابرت فیسک» نویسنده معروف انگلیسی که در نشریه انگلیسی ایندپندنت اخیرا منتشر شده و همچنین به مقاله « پاتریک کوکبیرن» در ایندپندنت او صندای انگلیس و آنچه در پایگاه اینترنتی فیتیرانز تودی آمریکا منتشر شده است ، اشاره و تاکید می کند که اینها نیز به نتایجی رسیده اند که سیمور هرش فاش کرده است.

در این دو نامه خاطرنشان شده است که این اقدامات آمریکا و همپیمانانش سبب شده است تا تروریست های مسلح به استفاده از سلاح هایی که جامعه جهانی ممنوع کرده است علیه ملت سوریه و دیگر ملت های منطقه وجهان استفاده و این جنایت را در آینده هم تکرار کنند.

وزارت خارجه سوریه به نامه های مختلف خود به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت در باره نیات گروه های تروریستی مسلح برای استفاده از گازهای سمی وسلاح های شیمیایی علیه ملت سوریه با هدف فراهم کردن زمینه اتهامی زنی به نظام سوریه اشاره و خاطرنشان کرده که دمشق اخیرا یک سند جدید محکم را ارسال کرده است که نشان می دهد این گروه های تروریستی تصمیم دارند از گازهای سمی خطرناک در استان حلب و مناطق دیگر سوریه استفاده کنند.

در پایان این دو نامه تاکید شده است : سوریه این اطلاعات را در اختیار شورای امنیت و جامعه جهانی قرار می دهد و درخواست می کند که مسئولیت خود را طبق قطعنامه های شورای امنیت در زمینه مبارزه با تروریسم برعهده بگیرند و کشورهایی را که در ارتکاب این جنایات و استفاده از گازهای سمی دست دارند بویژه آمریکا، قطر ، عربستان سعودی، ترکیه و فرانسه ، بازخواست کنند تا از حمایت گروه های تروریستی که امنیت سوریه و منطقه را تهدید می کنند، دست بردارند.

وزارت خارجه سوریه برعاری سازی منطقه خاورمیانه از همه سلاح های کشتار جمعی و همچنان بر التزام های قانونی خود به توافقنامه ها و پروتکل هایی که آنها را تصدیق کرده از جمله پیمان ممنوعیت سلاح های شیمیایی تاکید کرده است.

خاورم ** 1324
کد N224443