تعهد رییس‌جمهوری نیجریه به مبارزه با فساد و تروریسم

گودلاک جاناتان در مصاحبه‌ای با یورو نیوز به مسائلی نظیر رشد اقتصادی در نیجریه، وضعیت فساد مالی و مبارزه با آن و همچنین حضور بوکو حرام در شمال این کشور پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گودلاک جاناتان، رییس‌جمهوری نیجریه گفت: در بیشتر کشورها به ویژه در کشورهای آفریقایی رشد اقتصادی منجر به بهبود مستقیم وضعیت مردم نمی‌شود. باور ما این است که یکی از مشکلات اساسی، محرومیت از دسترسی به منابع مالی است. بنابراین تأکید ما بر موضوع دسترسی به منابع مالی است. این تنها راهی است که می توان با آن محیطی به وجود آورد که پرتوان‌ترین مردم در مرکز قرار بگیرند و مردمی که توان مالی کمتری دارند از این وضعیت سود ببرند. اگر به تدریج در این زمینه پیشرفت کنیم خواهیم دید که دسترسی به منابع مالی نتیجه خواهد داد. یکی از زمینه‌های مهم کشاورزی است. در سیاست های کشاورزی به شکل عمده دخالت خواهیم کرد. بنابراین فکر می‌کنیم با گذشت زمان، مردمی که در رده های پایین قرار دارند، منابع بیشتری در اختیار خواهند داشت و اگر در پنج سال آینده در این زمینه پیشرفت کنیم، وضعیت کشاورزی تغییر جدی خواهد کرد.

وی اعلام کرد: نمی توانم بگویم هیچ فسادی در کشور وجود ندارد. اما ظاهر اوضاع بدتر از آنچه در واقعیت هست، نشان داده می‌شود. هدف ما این است که نهادها را طوری مستحکم کنیم که فرصتی برای فساد نباشد. وضعیت بیکاری در کشور ما خیلی بد است. همه باید چند بار تقاضای کار بدهند تا بالاخره شغلی پیدا کنند. بنابراین یک مشکل این است که افراد زیادی داریم که رفاه ندارند. در نتیجه با فساد مقابله می‌کنیم و پیشرفت کرده‌ایم اما نمی توانم به کسی قول بدهم و هیچ رئیس‌جمهوری در هیچ جای دنیا هم نمی تواند قول بدهد که فساد را به صفر خواهد رساند. حتی پزشک هم نمی تواند قول بدهد که بیمار صد درصد، سلامتی خود را بازیافته است

گودلاک جاناتان گفت: نیجریه یکی از آزادترین جوامع در دنیاست. مطبوعات ما از آزادی کامل برخوردارند. تا کنون هیچ کس به جرم افشاگری دستگیر نشده است.

وی اظهار کرد: در نیجریه گروه‌های قومی زیادی زندگی می‌کنند. شمال نیجریه قلمرو چندین پادشاهی قدیمی است. در شمال کشور به این قلمروها، پادشاهی نمی‌گویند بلکه می گویند امارت. این نهادها مربوط به زمانی هستند که نیجریه هنوز مستعمره انگلیس نشده بود.

جاناتان تصریح کرد: مردم اغلب موضوعات را مخلوط می‌کنند. موضوع تروریسم و موضوع اتحاد نیجریه دو موضوع متفاوت هستند. پیش از این در آفریقا تروریسم مطرح نبود. به مرور زمان ارعاب‌گری بالا گرفت و در دوران اسامه بن لادن به اوج رسید. این پدیده کل مناطق آفریقایی و عربی را در برگرفت. تروریست‌ها می توانند از هر چیزی به عنوان ابزار استفاده کنند.

انتهای پیام

کد N224420