دیدار رییس کمیسیون روابط خارجی مجلس آفریقای جنوبی با بروجردی

فاطیما حجیج رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آفریقای جنوبی ظهر امروز (دوشنبه) با علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بروجردی در ابتدای این دیدار با اشاره به مناسبات خوب دو کشور و دستاوردهای مثبت سفر اخیر ریاست مجلس شورای اسلامی به آفریقای جنوبی، گفت: افزایش رفت و آمد میان پارلمان‌های دو کشور گام ارزشمندی در جهت تقویت همکاری‌های پارلمانی و دوجانبه میان ایران و آفریقای جنوبی می‌باشد.

وی با اشاره به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دو کشور در زمینه‌های گوناگون افزود: گسترش همکاری‌های پارلمانی می‌تواند نقش موثری در تقویت روابط دوستانه فیمابین در عرصه‌های گوناگون ایفا کند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه این دیدار با اشاره به تحریم‌های ظالمانه غرب بر ضد ملت ایران گفت: با گذشت سه دهه از تحریم‌های آمریکا و غرب، جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر توانمندی‌های ملی و متخصصان داخلی به پیشرفت‌های وسیعی در زمینه‌های مختلف دانش و فن‌آوری دست یافته است.

وی همچنین با اشاره به اوضاع منطقه و شکست‌های متعدد آمریکا در عراق، افغانستان و سوریه افزود: گسترش تروریسم و وقوع بحران‌های منطقه در نتیجه دخالت‌های آمریکا و متحدانش می‌باشد.

بروجردی در پایان این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار گسترش مناسبات دوستانه با دیگر کشورها در چارچوب احترام به یکدیگر، حفظ منافع متقابل و عدم دخالت در امور داخلی کشورها است.

فاطیما حجیج رییس کمیسیون خارجی مجلس آفریقای جنوبی نیز در همین دیدار بر علاقمندی مجلس و دولت آفریقای جنوبی برای گسترش مناسبات فیمابین تاکید کرد و افزود: ایران کشور مهمی در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام است و گسترش ارتباطات دو کشور اهمیت فراوانی دارد.

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آفریقای جنوبی با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه غرب و آمریکا علیه ملت ایران به بهانه موضوع هسته‌ای گفت: بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای حق هر ملتی است.

حجیج با اشاره به وقایع اخیر خاورمیانه به ویژه بحران سوریه گفت: برخی از کشورهای مدعی دموکراسی و حقوق بشر در جهان مسبب اصلی بی‌ثباتی و گسترش تروریسم در خاورمیانه و شمال آفریقا هستند.

رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس آفریقای جنوبی در پایان این دیدار خواستار گسترش ارتباطات فرهنگی و اقتصادی و افزایش رایزنی مسئولان دو کشور درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی گردید.

انتهای پیام

کد N224321