فریدون عباسی: اگر جامعه علمی ما در جهت درستی حرکت کند، در آینده هیچ زندانی سیاسی نخواهیم داشت

ایسنا نوشت:

رییس سابق سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:‌ برنامه هسته‌ای ایران به هیچ جریان فکری و یا شخصی انحصار ندارد و مربوط به همه مردم ایران است.

فریدون عباسی دوانی در مراسمی که به عنوان جشن هسته‌ای بعدازظهر امروز در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار شد، با تاکید بر این‌که برنامه هسته‌ای ایران انحصار به جریان فکری و یا شخص خاصی ندارد، گفت: برنامه هسته‌ای ایران برنامه‌ای مربوط به همه مردم ایران است چه آن‌هایی که انقلاب‌ را به پیروزی رساندند و چه آن‌هایی که تثبیت سرزمینی را به وجود آوردند و مردمی که در انتخابات‌های گوناگون شرکت کردند.

وی با بیان این‌که هاشمی رفسنجانی یکی از افرادی است که در برنامه هسته‌ای ایران تاثیر بسیار زیادی داشته است، افزود: در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی ما شاهد بودیم که برنامه جدید هسته‌ای ایران شکل گرفت. در این دوره برنامه‌ریزی‌های مختلفی در زمینه تحصیلات عالی صورت گرفت که امروز ما از آن برنامه‌ها استفاده می‌کنیم. اساتیدی که دانشجویان امروز از وجودشان استفاده می‌کنند محصول برنامه‌ریزی آموزشی در دهه ۶۰ هستند.

رییس سابق انرژی اتمی ایران با بیان این‌که در آن زمان برنامه هسته‌ای ایران پایه‌ریزی شد، گفت: در آن زمان با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و اطلاعات اولیه موجود در کشور نیروها و مدیران ما آغاز برنامه هسته‌ای کشور را رقم زدند.

وی با اشاره به روی کار آمدن سیدمحمد خاتمی به عنوان رییس‌جمهور کشور در سال ۷۶، اظهار کرد: در سال ۷۶ زمانی که عزم ملی خودش را در جامعه نشان داد و آقای خاتمی روی کار آمد با انتخاب آقای آقازاده فردی که ۱۲ سال تجربه مدیریت در صنعت نفت را داشت برای ریاست سازمان انرژی اتمی، تحول چشمگیری در این صنعت به وجود آمد که ما امروز باید از مجموعه مدیرانی که در آن زمان مشغول به فعالیت بودند قدردانی کنیم.

عباسی با بیان این‌که در مدت مدیریت آقازاده به عنوان رییس سازمان انرژی اتمی ایران، صنعت هسته‌ای کشور ارتقای چشمگیری پیدا کرد، گفت: پس از اینکه صنعت هسته‌ای ایران ارتقای چشمگیری پیدا کرد توجه دنیا به ویژه غرب به کشور ما جلب شد. در آن زمان آن‌ها تلاش کردند که به اتهام‌زنی به جمهوری اسلامی این حرکت را به خاموشی برسانند اما به لطف خدا ما مشاهده کردیم که با عزم ملی، همت اساتید و لشکر پرشور دانشجویان و اضافه شدن خون تازه به بدنه هسته‌ای کشور پیشرفت بسیاری در صنعت هسته‌ای به وجود آمد.

وی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس‌جمهور گفت: زمانی که در سال ۸۴ و با حمایت‌های مردمی انتخابات حماسه‌ای برگزار شد، حضور پرشور مردم موجب شد که نظام ما از گذشته نیز تثبیت‌تر شود و مسئول دیگری به مدیران کشور اضافه شود و این مسئول کار مدیران قبلی را ادامه دهد.

به گزارش ایسنا، پس از این صحبت عباسی، تعدادی از دانشجویان حاضر در سالن شعار «رای ما یک کلام نخست‌وزیر امام» سر دادند که در این هنگام رییس سابق انرژی اتمی ایران با تاکید بر این‌که دستاوردهای ما حاصل زحمات تمام مسئولین کشور است و آن را قدر می‌دانیم، اظهار کرد: من به عنوان مدیری که در دوره‌ای کوتاه در کشور مدیریت کرده‌ام اظهار می‌کنم که همه مسئولین کشور قابل احترام و همه به اندازه خود در مسیر پیشرفت کشور تاثیرگذار بوده‌اند.

وی با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون خطاب به دانشجویان گفت: من خواهش می‌کنم به احترام شهدایی که کشور از ابتدای انقلاب داشته است اجازه شنیده شدن حرف‌های مختلف در جامعه را بدهیم تا بتوانیم با برآیند صحبت‌های گوناگون حرکتی به سمت جلو داشته باشیم.

عباسی تصریح کرد: ما باید اجازه دهیم که همچون هسته‌ای که همه ما برای آن تلاش کرده‌ایم و به جای تخریب، اقدام سازنده انجام داده‌ایم و موفق شده‌ایم در سایر عرصه‌ها نیز پیروز شویم.

رییس سابق انرژی اتمی ایران با تاکید بر این‌که اکنون باید همه تلاش کنیم که تنش از جامعه دور شود، گفت: اگر امروز اختلاف سلیقه‌ای هم وجود دارد باید با استفاده از الگوهای موفق سعی کنیم که این اختلافات را برطرف کنیم. در همین زمینه می‌توان قدردانی از دستاوردهای کشور را نمونه‌ای از این الگوها برشمرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر این‌که امروز دولت جمهوری اسلامی ایران در تمام عرصه‌ها نیازمند کمک است، گفت: امروز همگان باید به دولت کمک کنیم.

به گزارش ایسنا، در این بخش از صحبت‌ عباسی، عده‌ای از دانشجویان شعار «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» را سر دادند که در پاسخ به آن‌ها رییس سابق انرژی اتمی ایران اظهار کرد: چنانچه جامعه علمی ما در جهتی که در شان آن است حرکت کند ما در آینده نزدیک هیچ فردی به عنوان زندانی سیاسی نخواهیم داشت که بخواهیم برای آزادی آن‌ها شعار آزادی سر دهیم.

 

23503

کد N224300