تورچینوف در گفتگوی تلفنی با بان کی مون مطرح کرد/

اجرای عملیات نظامی با شرکت نیروهای بین المللی در شرق اوکراین

بان کی مون

مسکو - ایرنا - ˈ آلکساندر تورچینوف ˈ رییس جمهوری موقت اوکراین در گفتگوی تلفنی با بان کی مون دبیر کل سازمان ملل به وی پیشنهاد کرد این سازمان بطور مشترک با نیروهای اوکراینی در مناطق شرق و جنوب این کشور عملیات نظامی اجرا کند.

به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطبوعاتی حزب باتکیفشینا، تورچینوف روز دوشنبه در این گفتگوی تلفنی گفت: با اجرای عملیات ضدتروریستی مشترک با نیروهای سازمان ملل موافق هستیم و درصورت موافقت شما از این اقدام استقبال می کنیم.

دبیرکل سازمان ملل هم گفت که حکومت اوکراین به عنوان یک شریک می تواند به حمایت این سازمان امیدوار باشد.

درهمین حال تورچینوف امروز درشرایطی که معترضان طرفدار روسیه در مناطق جنوب و شرق اوکراین شرط اصلی برای توقف اعتراضات خود را برگزاری همه پرسی برای فدرالی شدن حکومت اعلام کرده اند،در یک عقب نشینی بزرگ با این خواسته معترضان موافقت کرد.

وی گفت:حکومت اوکراین مخالف برگزاری همه پرسی در مورد مساله نظام حکومتی نیست.

وی افزود: این همه پرسی را می توان روز 25 ماه می همراه با انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد.

تورچینوف ادامه داد: اطمینان دارم اکثریت مردم اوکراین در این همه پرسی به نظام حکومتی یکپارچه این کشور رای خواهند داد.

بسیاری از ساکنان مناطق جنوب و شرق اوکراین که جمعیت 15 میلیون نفری روس زبانان به ویژه روس تبارها را تشکیل می دهند خواستار برگزاری همه پرسی و فدرالی شدن حکومت این کشور هستند.

دولت اوکراین با این خواسته مخالفت کرده است و در جریان اعتراضات درهفته های اخیر در چند استان جنوب و شرق اوکراین دست کم چهار نفر کشته و ده نفر دیگر مجروح شده اند.

اروپام/2242**518/1547
کد N224215