فاصله قم - واتیکان کم می‌شود؟

در نشست مشترک مدیرعامل خبرگزاری کاتولیک آسیانیوز با اصحاب رسانه‌های حوزوی، راهکارهای برقراری ارتباط و تعامل رسانه‌های دینی جهان اسلام و مسیحیت، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز، برناردو چروئه لا - مدیرعامل خبرگزاری آسیانیوز و از کشیشان کاتولیک - در ابتدای این نشست که روز دوشنبه در سالن جلسات معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه در قم برگزار شد، به تبیین اهمیت ارتباط رسانه‌های دینی اسلام و مسیحیت پرداخت.

وی با اشاره به لزوم ارتباط رسانه‌های اسلام و مسیحیت با یکدیگر، بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌ها برای برقراری ارتباط و تعامل دوسویه تاکید کرد.

برناردو چروئه لا در بخش دیگری از سخنان خود، فضای ایران را بسیار خوب و آزاد توصیف کرد و گفت: مسیحیان در ایران به‌خوبی و آزادانه زندگی می‌کنند و در این کشور فضای بسیار مناسبی برای گفت‌وگوی بین ادیان وجود دارد که باید از این ظرفیت در راستای نزدیکی ادیان الهی به یکدیگر، نهایت استفاده را کرد.

مدیرعامل خبرگزاری آسیانیوز افزود: پاپ جدید باید نگرش به دین را در جهان مسیحیت تغییر دهند و اگر اتفاق نیفتد، دین و اعتقادات مردم از بین می‌رود.

وی همچنین یکی از دلایل تمرکز آسیانیوز روی قاره آسیا را ظهور ادیان قدیمی از این قاره ذکر کرد و یادآور شد: به خاطر مباحث دینی، آسیا می‌تواند مرکز اقتصاد دنیا باشد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مولایی - مدیرعامل خبرگزاری حوزه - نیز در این نشست بر ضرورت ارتباط رسانه‌های دینی جهان اسلام و مسیحیت در راستای مقابله با دین‌ستیزی تاکید کرد.

وی با اشاره به جریان دین‌ستیزی گفت: جریان دین‌ستیزی با استفاده از رسانه‌ها یکی از اتفاقات تلخ در فضای رسانه‌ای است. این جریان همه ادیان آسمانی را هدف قرار داده و گاهی در قالب جنگ نرم و سخت علیه اسلام و گاهی هم علیه مسیحیت و یهود، به مبارزه با دین می‌پردازد.

مدیرمسئول هفته‌نامه افق حوزه با تاکید بر اینکه در عرصه دین‌ستیزی تفاوتی بین ادیان نیست، اظهار کرد: دشمنان با آموزه‌های اسلام و مسیحیت به صورت پیدا و پنهان مبارزه می‌کنند؛ به طوری که شاهد تخریب مساجد و کلیساها هستیم.

مولایی در ادامه، ضرورت مقابله با جریان دین‌ستیزی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: نهادهای روحانی ادیان مختلف باید با تکیه بر مشترکات، در مقابل جنگ و هجمه علیه ادیان آسمانی که ابعاد پنهان آن کاملا مشخص نیست، هوشیار باشند.

مدیرعامل خبرگزاری حوزه با اشاره به نقش رسانه‌های دینی در اطلاع‌رسانی دقیق، صحیح و تاثیرگذار به رهبران ادیان، تاکید کرد: باید رهبران ادیان برای این جهاد بزرگ سعنی مقابله با دشمنان، به هم نزدیک شوند.

وی همچنین خطاب به مدیرعامل خبرگزاری آسیانیوز گفت: ما آماده برقراری ارتباط و انتقال تجربیات به شما هستیم و امیدواریم سفر شما به قم نقطه عطفی در این عرصه باشد و شاهد ارتباطات وسیع بین نهادهای روحانیتی ادیان باشیم.

در ادامه، حمید مکارم، مسئول دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در قم طی سخنانی گفت: بیش از 300 موسسه دینی در این شهر مشغول فعالیتند و علی‌رغم اینکه قم مرکز فرهنگی و دینی ایران است اما نه تصویر روشنی از واتیکان در قم وجود دارد و نه از قم در واتیکان.

وی نقش‌آفرینی رسانه‌ها در این زمینه را بسیار مهم دانست و ابراز امیدواری کرد که مدیرعامل آسیانیوز، گفت‌وگوهای جدی و خوبی با علمای قم داشته باشد.

مکارم همچنین با اشاره به سفر هیئت‌های خارجی به قم خاطرنشان کرد: هیئت‌های خارجی که به قم می‌آیند، از سفر خود بسیار راضی هستند و حتی گاهی راضی‌تر نسبت به دیدارهایی که در تهران داشته‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین آل ایوب مدیرکل ارتباطات خارجی معاونت بین‌الملل حوزه‌های علمیه نیز در این نشست با اشاره به اینکه جرقه‌های انقلاب اسلامی از قم زده شد، گفت: علمای بزرگی همچون امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری که منشاء تحولات اساسی و بزرگی در سطح دنیا شده‌اند، از قم برخاسته‌اند.

وی یادآور شد: هم‌اکنون نیز طلاب از کشورهای مختلف در این شهر مشغول به تحصیل علوم دینی و فراگیری اصول اخلاق، عدالت و انصاف و گسترش آن در میان جوامع بشری هستند.

آل ایوب با اشاره به جایگاه اخلاق و کرامت انسان در اسلام افزود: پیامبر گرامی اسلام (ص) همانند سایر پیامبران الهی فرمودند من برای این که مکارم اخلاق را در میان مردم به اتمام برسانم، مبعوث شده‌ام و حضرت علی (ع) نیز فرمودند مردم دو دسته‌اند، یا برادران دینی تو هستند یا در خلقت، نظیر تو. قرآن کریم نیز به کرامت نوع انسان صرف نظر از دین و گرایش‌های دینی توجه می‌کند.

انتهای پیام

کد N224198