هشدار سازمان امنیت وهمکاری اروپا درمورد وخامت اوضاع شرق اوکراین

وخامت

تهران-ایرنا- هیات ویژه نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا در بیانیه ای اعلام کرد که اوضاع در مناطق شرقی اوکراین می تواند وخیم تر شود.

به گزارش پایگاه خبری اینترفکس اوکراین، این سازمان در بیانیه خود عنوان کرد: همزمان با حضور ناظران این سازمان در شهرهای اوکراین برای بدست آوردن اطلاعات، انها توانسته اند در جریان نگرانی های شهروندان اوکراینی قرار بگیرند.

براساس این بیانیه، تیم نظارتی سازمان امنیت و همکاری اروپا که به دنبال گزارش تلاش نیروهای وزارت کشور اوکراین برای بازپس گیری یک ساختمان نیروهای پلیس به شهرهای اسلاویانسک، دونتسک رفته بودند، با ایست بازرسی های مختلف توسط افراد مسلح نقاب دار پیش از ورود به این مناطق روبرو شدند.

در این بیانیه آمده است:ناظران معتقدندکه اوضاع در برخی مناطق شرق اوکراین ممکن است وخیم تر شود.

کارشناسان سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کردند که اوضاع در منطقه خارکف و لوهانسک همچنان پرتنش است جایی که چندین هزار فعال حامی روسیه مشاهده شده اند.

از سوی دیگر جان بیرد وزیر خارجه کانادا از اقدامات تحریک آمیز روسیه که موجب بی ثباتی در شرق اوکراین شده، انتقاد کرد.

وزیر خارجه کانادا عنوان کرد: کانادا به شدت نسبت به تشدید خشونتها در شرق اوکراین نگران است؛ جایی که افراد مسلح در ساختمان های دولتی حضور دارند که نشان از یک اقدام هماهنگ در این راستا توسط این افراد مسلح دارد.

وزیر خارجه کانادا در ادامه از روسیه خواست از تحرکاتش در مناطق شرقی اوکراین دست بکشد.

این اظهارنظر وزیر خارجه کانادا در حالی مطرح شده است که اوکراین در حال آماده شدن برای انجام حمله نظامی علیه جدایی طلبان حامی روسیه در مقرهای پلیس و برخی مناطق دیگر است. پیش از این رئیس جمهوری موقت اوکراین به افراد مسلح تا صبح روز دوشنبه مهلت داده بود تا سلاح های خود را کنار بگذارند.

همچنین خبرگزاری ایتارتاس گزارش داد که کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا اعلام کرد که شورای اروپا در مورد احتمال برگزاری همه پرسی در مورد مسئله فدرالی شدن اوکراین بررسی هایی را انجام خواهد داد.

اشتون گفت که این مسئله در راستای موضوع ایجاد ثبات در اوضاع اوکراین بررسی خواهد شد.

قرارد است در مورد مسئله اوکراین نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و اوکراین در ژنو نشستی را برگزار کنند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود که تماس های مداوم با وزیر خارجه روسیه در مورد این مسئله ادامه خواهد داشت.

پیش از این رئیس جمهوری موقت اوکراین در اظهارنظر جدید خود مسئله احتمال برگزاری همه پرسی ملی در مورد آینده مناطق شرق اوکراین را همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 25 مه رد نکرد.

مترجمام**9234**1856
کد N224118