اجازه دخالت در مسائل داخلی‌مان را به کشورها نمی‌دهیم

... سخنگوی قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه و حتی سایر قوا به هیچ‌وجه اجازه دخالت به پارلمان اروپا و کشورهای دیگر را در مسائل داخلی‌مان نمی‌دهند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی درباره بیانیه پارلمان اروپا که در مورد مباحثی همچون آزادی سران فتنه، دیدار با محکومان فتنه و ... بود و اینکه موضع قوه قضائیه در مورد این بیانیه چیست؟ گفت: رییس قوه قضاییه مطالب مربوط به این موضوع را گفته‌اند و قوه قضائیه و حتی سایر قوا به هیچ‌وجه اجازه دخالت به پارلمان اروپا و کشورهای دیگر را در مسائل داخلی‌مان نمی‌دهند و برخی از مطالب گفته شده در این بیانیه دخالت در امور داخلی ما است؛ آنها بیخود کرده‌اند که این مطالب را بازگو می‌کنند.

وی ادامه داد: در جریان فتنه 88 به افرادی که در این جریان متهم بودند، طبق روال با آنها برخورد می‌شود و افرادی که از کشورهای اروپایی با متهمان فتنه دیدار داشتند با هماهنگی قوه قضائیه این کار را انجام نداده‌اند و دستگاه قضا تذکرات لازم را به آنها داده است.

محسنی‌اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده سعید مرتضوی گفت: پرونده مرتضوی در مورد تامین اجتماعی که از مجلس به قوه قضائیه ارجاع شده همچنان در دادسرا است. سه شکایت از این پرونده به دست ما رسیده و پرونده قبلی وی که در مورد کهریزک بود حکم وی صادر و در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد اینکه آیا پرونده بابک زنجانی به وزارت خارجه ارجاع شده است گفت: نه این مطلب صحت ندارد و وی همچنان در زندان است. ما هم از وزارت امور خارجه، هم وزارت نفت و بانک خواسته‌ایم که به ما کمک کنند و در رابطه با برخی از مسائل بیرونی که مربوط به وزارت امور خارجه است از وزارت امور خارجه کمک خواسته‌ایم و در برخی از مسائل نیز باید بانک و وزارت نفت کمک کند.

وی درباره آخرین وضعیت شهید خلیلی، گفت: شهید خلیلی طلبه‌ ناهی از منکری بود که ابتدا مصدوم و بعد شهید شد و بعد از شهادت وی پرونده وی مجددا باز شد و به دلیل رسانه‌ای شدن آن فرد متهم فرار کرد ولی بعد با همکاری دستگاه‌ انتظامی و سایر دستگاه‌ها فرد متهم دستگیر و بازداشت شده است. اکنون منتظر جواب پزشکی قانونی هستیم و تا قبل از ظهر که با دادسرا تماس داشتم اعلام کردند که گزارش پزشکی قانونی هنوز به دست ما نرسیده است. در حال حاضر قاضی پرونده منتظر است نظریه پزشکی قانونی بیاید و بعد تصمیم‌گیری کند.

ادامه دارد ...

کد N223890