مدیر جهادکشاورزی شهرستان آذرشهر تاکید کرد

ضرورت استفاده از روش‌های نوین آبیاری برای جبران کمبود آب کشاورزی

استان ها

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آذرشهر گفت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری اراضی یکی از راهکارهای جبران کمبود آب کشاورزی در این شهرستان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی، «فیروز طلوع‌حیات» در جمع خبرنگاران افزود: برای جبران بخشی از این مشکل باید راه‌های علمی و شیوه‌های استفاده‌ی بهینه از آب‌های موجود به کار گرفته شود.

وی تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی و ایجاد سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و تحت فشار را لازم دانست و گفت: با یکپارچه کردن اراضی کشاورزی و هم نوع کردن کشت محصولات می‌توان از این نوع آبیاری‌ها نتیجه بهتری گرفت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آذرشهر گفت: در شهرستان آذرشهر 210 رشته قنات و 22 عدد چشمه وجود دارد که حدود 20 درصد آب کشاورزی شهرستان توسط چشمه و قنات، 58 درصد از طریق چاه‌های کشاورزی و 22 درصد از طریق آب‌های سطحی همانند رودخانه‌ها تأمین می‌شود.

طلوع‌حیات عمده محصولات زراعی و باغی آذرشهر را سیر، پیاز، سیب زمینی ، گندم ، هویج ، ذرت دانه‌ای و علوفه‌ای و باغ‌ها را هم گردو، بادام، سیب، آلوچه، گیلاس برشمرد و گفت: برای آبیاری بیشتر محصولات زراعی آب زیادی مورد نیاز است.

وی از کشاورزان خواست برای جلوگیری از تبخیر زودهنگام رطوبت خاک و افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی، مصرف کودهای شیمیایی را کاهش داده و کودهای حیوانی را جایگزین آنها کنند.

انتهای پیام

کد N223814