حمله به کامیون های تدارکاتی ˈناتوˈ در پاکستان دو کشته برجای گذاشت

خودروهای ناتو,حمله شبه نظامیان

اسلام آباد - ایرنا - حمله گروهی از شبه نظامیان به کاروان کامیون های حامل تجهیزات و تدارکات برای نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ˈناتوˈ در منطقه قبیله ای ˈخیبرˈ در شمال غرب پاکستان دو کشته برجای گذاشت.

رسانه های پاکستانی به نقل از مقامهای دولتی منطقه خیبر گزارش دادند که این حمله روز دوشنبه در حوالی بخش ˈسر قمرˈ در جاده خیبر در نزدیکی مرز مشترک با افغانستان روی داد و دو نفر از راننده های کامیون های کاوران تدارکاتی ناتو بر اثر تیراندازی مهاجمان کشته شدند.

ˈامجد خانˈ یک مقام دولتی منطقه قبیله ای خیبر در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به شلیک موشکهای آر.پی.جی هفت و تیراندازی از سوی شبه نظامیان به کاروان خودروهای ناتو گفت: در پی این حلمه، تبادل آتش میان نیروهای امنیتی و مهاجمان صورت گرفت و افراد مسلح پس از این حمله بسرعت از محل متواری شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. معمولا حمله به خودروهای ناتو که از زمان بازگشایی مسیرهای زمینی پاکستان به سوی نیروهای نظامی خارجی مستقر در افغانستان آغاز شده است، از سوی شبه نظامیان تحریک طالبان صورت می گیرد.

هفته گذشته نیز حمله مهاجمان ناشناس به خودروی تدارکاتی ناتو در منطقه قبیله ای، منجر به کشته شدن راننده و کمک راننده آن شد.

تردد کامیون های حامل تجهیزات و تدارکات برای نیروهای ناتو به افغانستان از طریق پایانه مرزی تورخم در شمال غرب پاکستان، پس از سه ماه توقف به علت اعتراضها و تحصن هواداران حزب تحریک انصاف (حزب حاکم در ایالت خیبر) در مسیر این خودروها، از ماه گذشته از سر گرفته شده است.

در گذشته نیز به دلیل اعتراض پاکستان به کشته شدن 24 سرباز این کشور در جریان حملات هوایی آمریکا به یک پاسگاه مرزی پاکستان در آذر ماه سال 1390، مسیر عبور کامیون های تدارکاتی ناتو به مدت هفت ماه مسدود شده بود.

دولت پاکستان 13 تیر 1391 (سوم ژوئیه 2013) به دنبال عذرخواهی ˈهیلاری کلینتونˈ وزیر امور خارجه وقت آمریکا به خاطر کشته شدن نظامیان پاکستانی، اقدام به بازگشایی مسیر عبور کاروانهای ˈناتوˈ کرد.

حملات شبه نظامیان به خودروهای تدارکاتی نیروهای ناتو در مناطق قبایلی پاکستان در حالی انجام می شود که قرار است نیروهای نظامی خارجی تحت فرماندهی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را بطور کامل ترک کنند.

آساق**ا.ر**1095**1723**1577
کد N223628