تحولات آسیا/

نتایج قابل تامل یک نظرسنجی درباره هواپیمای مالزیایی/ راهپیمایی در اعتراض به سیاست های مهاجرتی دولت استرالیا

آسیا اقیانوسیه

هشدار پکن درباره دخالت واشنگتن در هنگ کنگ، نتایج قابل تامل یک نظرسنجی درباره هواپیمای مالزیایی و راهپیمایی در اعتراض به سیاست های مهاجرتی دولت فدرال استرالیا از جمله تحولات آسیا به شمار می رود.

چین

وزارت خارجه چین در بیانیه ای ضمن انتقاد از دیدار جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا با دو نفر از نمایندگان سابق مجلس هنگ کنگ در آمریکای شمالی و هشدار درباره دخالت در امور داخلی هنگ کنگ از واشنگتن خواست تا به دخالت های خود در منطقه پایان دهد زیرا چنین اقداماتی به روابط واشنگتن و پکن آسیب می زند.

مالزی

کرسیتوفر لئونگ رئیس شورای وکلای مالزی نیز ضمن هشدار درباره تبعات مشاوره وکلای آمریکایی به خانواده مسافران پرواز ام اچ 370 مالزی این اقدام را غیرقانونی خواند و تاکید کرد که این شورا با شرکت های آمریکایی فعال در مالزی در این زمینه برخورد می کند.

در همین رابطه بر اساس نظرسنجی مرکز مستقل مرداکا در مالزی که در آن هزار و 29 نفر شرکت کردند، 54 درصد از مالزیایی ها اعلام کردند به اعتقاد آنها دولت در زمینه پرواز این هواپیمای مسافربری پنهان کاری کرده و تمام اطلاعات را در اختیار افکار عمومی قرار نداده است.

این نظرسنجی همچنین حکایت از نارضایتی 21 درصد از پرسش شوندگان از عملکرد وزیران دولت مالزی درباره ناپدید شدن این هواپیمای مالزیایی و رضایت 19 درصدی مردم از عملکرد دولت دارد.

همچنین 51 درصد از پرسش شوندگان اعلام کردند که دولت با وجود آنکه با انتقادهای مکرر جامعه بین الملل مواجه بوده است، اعتماد به نفس کافی را برای مقابله با این بحران داشته است، این درحالیست که 45 درصد از رای دهندگان نظر دیگری داشتند.

وزیر دفاع مالزی نیز امروز دوشنبه اعلام کرد که این کشور باید سیستم دفاعی خود را هنگام مفقود شدن هواپیماهای مسافربری تقویت کند.

استرالیا

رسانه ها همچنین از راهپیمایی هزاران نفر از مردم در ملبورن و سیدنی با هدف پایان دادن به سیاست های مهاجرتی دولت فدرال در قبال پناهجویان و بازداشت اجباری این افراد و پیگرد قانونی مهاجران و ممنوعیت سکونت مهاجران دریایی در استرالیا خبر دادند.

این تظاهرات پس از آن برگزار شد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل در اعتراض به کشته شدن یک مرد ایرانی در جریان اعتراضات خشونت بار در بازداشتگاه مهاجران در جزیره مانوس خواستار بازنگری در سیاست های دولت در زمینه پناهجویان شد و این روند را غیرقانونی خواند.