موسسه صلح استکهلم اعلام کرد:

عربستان بیشترین بودجه نظامی در خاورمیانه را دارد/فهرست هزینه‎های دفاعی سایر کشورها

آمریکا اروپا

موسسه تحقیقاتی صلح استکهلم با انتشار گزارشی در خصوص بودجه نظامی سالیانه کشورها، اعلام کرد که در سال 2013 میلادی در میان کشورهای خاورمیانه، عربستان بیشترین هزینه نظامی را داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، عربستان سعودی در سال 2013 میلادی با افزایش 14 درصدی بودجه نظامی خود در مقایسه با سال 2012 و رساندن آن به 67 میلیارد دلار بیشترین هزینه را در بخش نظامی در میان کشورهای حاضر در خاورمیانه را داشته است.

بر اساس اعلام موسسه صلح استکهلم، عربستان در سال 21013 میلادی چهارمین کشوری بوده که بیشترین بودجه را به بخش نظامی خود اختصاص داده است.

هزینه 67 میلیارد دلاری در بخش نظامی بدان معنی است که عربستان در اختصاص بودجه برای امور نظامی، کشورهایی همچون فرانسه، بریتانیا، و ژاپن را پشت سر گذاشته است.

بر اساس این گزارش، بودجه نظامی عربستان در 10 سال اخیر  بیش از دو برابر رشد داشته و در حال حاضر فقط سه کشور بیشتر از عربستان در بخش نظامی بودجه صرف می کنند. پدین ترتیب آمریکا با اختصاص 640 میلیارد دلار همچنان رتبه اول را در بودجه نظامی کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است. بعد از آمریکا چین با 188 میلیارد دلار بودجه نظامی در رتبه دوم و روسیه نیز با 87 میلیارد و 800 میلیون دلار بودجه نظامی در رتبه سوم بیشترین بودجه های نظامی کشورهای جهان قرار دارند.

در بخشی از گزارش موسسه صلح استکهلم آمده که بودجه نظامی کشورهای خاورمیانه در سال 2013 میلادی با 4 درصد رشد به 150 میلیارد دلار رسیده است. در این میان بحرین بودجه نظامی خود را در سال گذشته 26 درصد و عراق نیز 27 درصد افزایش داده اند.

به نوشته موسسه صلح استکهلم، برای سال 2013 میلادی گزارشی در مورد بودجه های نظامی کشورهای قطر، امارات، ایران و سوریه وجود نداشت.

بر همین اساس بودجه کلی نظامی جهان در سال 2013 میلادی یک تریلیون و 750 میلیارد دلار بوده که این میزان در مقایسه با سال 2012 میلادی 1.9 درصد کاهش داشته و بخش اعظم این کاهش به دلیل کاهش 7.8 درصدی بودجه نظامی آمریکاست.

هر چند بودجه نظامی آمریکا کاهش یافته، اما با این وجود ایالات متحده 37 درصد از کل بودجه نظامی جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس این گزارش بودجه نظامی در قاره آفریقا در سال 2013 میلادی 8.3 درصد رشد داشته و به 44 میلیارد و 900 میلیون دلار رسیده است. دو سوم کشورهای آفریقایی در سال گذشته بودجه نظامی خود را افزایش داده اند.

در میان کشورهای آفریقایی، الجزایر با صرف 10 میلیارد دلار که در مقایسه با سال 2012 میلادی 8.8 درصد رشد داشته رتبه نخست را دارد. بر اساس این گزارش بودجه نظامی الجزایر از سال 2004 میلادی تا کنون 176 درصد رشد داشته است.