کره شمالی: سئول بهای اتهامات به همسایه اش را پرداخت می کند/ هشدار درباره انتقاد از برنامه هسته ای پیونگ یانگ

آسیا اقیانوسیه

رد اتهامات درباره کشف سه فروند پهپاد یافت شده کره شمالی در مرز مورد مناقشه بین دو کره و هشدار درباره انتقاد از برنامه هسته ای پیونگ یانگ از جمله تحولات شبه جزیره کره به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در پی صدور بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی مبنی بر کشف سه فروند پهپاد یافت شده کره شمالی در چند هفته گذشته در جزیره بائنگ نیونگ در نزدیکی مرز دریایی مورد مناقشه بین دو کره، کمیته اتحاد دوباره صلح آمیز کره مستقر در کره شمالی ضمن بی اساس خواندن اتهامات کره جنوبی ارتباط با پهپادهای یافت شده در سئول را رد کرد.

کمیته اتحاد دوباره صلح آمیز کره مستقر در کره شمالی هدف از انتشار اخبار درباره پهپادهای این کشور را که مجهز به دوربین بوده بی اعتبار کردن پیونگ یانگ خواند و گفت: کره جنوبی در پی آن است تا داستانی همچون غرق شدن کشتی نیروی دریایی این کشور موسوم به چئونان در سال 2010 در نزدیکی مرز مورد مناقشه در دریای زرد را مطرح کرده و آن را به کره شمالی نسبت دهد که در این ماجرا پیونگ یانگ به خاطر کشته شدن 46 نفر مقصر شناخته شد.

خبر دیگر اینکه در پی رد پیشنهاد رئیس جمهوری کره جنوبی برای اتحاد دو کره، کمیته اتحاد مسالمت آمیز کره ضمن محکوم کردن اظهارات پارک گئون های در برلین به خاطر انتقاد از برنامه هسته ای، سرکوب سیاسی و نقض موارد حقوق بشر این کشور تاکید کرد که کره جنوبی توافق عدم توهین به یکدیگر را نقض کرده و هزینه سنگین اتهامات به کره شمالی را پرداخت می کند.  

خبرگزاری رسمی کره شمالی با اشاره به انتشار اوراق تبلیغاتی علیه کره شمالی در مرز دو کره و واکنش پیونگ یانگ به انتشار چنین اوراقی گزارش داد که سئول نظام کره شمالی را زیرسوال می برد.