مناقشه اینترپل و روسیه بر سر دستگیری رهبر ملی‌گرای اوکراین

پلیس اینترپل با روسیه بر سر تقاضای صدور "اخطار قرمز" برای یکی از رهبران مخالفان دولت سابق اوکراین که به سرنگونی این دولت کمک کرد، دچار اختلاف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، کرملین اخیرا خواستار دستگیری دیمیتری یاروش، رهبر جنبش ملی‌گرای "راست سکتور" (بخش راستگرا) در اوکراین به دست اینترپل شده است.

این جنبش افراطی در دفاع از معترضان مخالف دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری مخلوع اوکراین در میدان استقلال این شهر نقش مهمی داشت، اما مسکو این گروه راستگرا را یک گروه تروریستی ضد روسیه می‌داند.

درخواست وزارت کشور روسیه از پلیس اینترپل به منظور صدور "اخطار قرمز" برای یاروش این پلیس را به لحاظ سیاسی در موضعی دشوار قرار داده است.

سال گذشته میلادی گروهی موسوم به "محاکمه عادلانه در آن سوی مرزها" در گزارشی از پلیس اینترپل انتقاد کرد و گفت که این پلیس به کشورها اجازه می‌دهد از سیستم "اخطار قرمز" برای سرکوب مخالفان سیاسی خود استفاده کنند.

این گزارش تصریح کرد: پلیس اینترپل بسیاری از این تقاضاهای اخطار قرمز را بدون کوچکترین بررسی و به‌رغم آنکه از جانب کشورهای دارای سابقه بد حقوق بشری صادر شده بود، تایید کرده است.

ماه نوامبر سال گذشته میلادی، پلیس اینترپل اعلام کرد خطر صدور تقاضای "اخطار قرمز" برای دلایل سیاسی و نامناسب وجود داشته و وعده داد رویه‌های بررسی این درخواست‌ها را سختگیرانه می‌کند.

اکنون تقاضای "اخطار قرمز" علیه یاروش آزمونی برای پلیس اینترپل است تا مشخص شود آیا به این وعده خود عمل می‌کند یا خیر. در صورت رد این درخواست توسط اینترپل، روسیه خشمگین خواهد شد و احتمال هر اقدامی از سوی کرملین وجود خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N222955