/گزارش/

عدم تمایل شرکای اروپایی آمریکا به تحریم بیشتر روسیه

سیاسی

"آمریکا ضمن هشدار به روسیه برای عقب کشیدن از اوکراین یا مواجه با دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی، سعی دارد علی‌رغم بی‌میلی‌ اروپایی‌ها برای اعمال تحریم بیشتر علیه مسکو، آنها را نیز به این کار ترغیب کند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی تلاش آمریکا برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه پرداخته و می‌نویسد: «اقتصاددانان معتقدند که اگر اروپا که بزرگترین شریک تجاری روسیه است و کنترل زیادی بر اقتصاد این کشور دارد، آمریکا را در این تحریم‌ها همراهی نکند، واشنگتن دچار ضعف خواهد شد. اما اروپا فاصله زیادی تا اعمال تحریم‌هایی بر روسیه دارد که ثبات اقتصادی خودش را به خطر انداخته و منبع اصلی تامین انرژی‌اش را با چالش روبه‌رو می‌کند.

سرنوشت تحریم‌های جدید و شدت آنها به اقدامات آینده مسکو و اینکه آیا ازموضعش در قبال اوکراین پا عقب خواهد کشید یا نه، بستگی دارد.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا لوایحی را امضا کرده است که به واشنگتن اجازه می‌دهد تا صنایع اصلی روسیه را تحریم کند و وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز در دیدار روز دوشنبه خود در خصوص مجازات‌های جدید در صورت بی‌توجهی مسکو به هشدارهای غرب، تصمیم خواهند گرفت.

ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در یک شورای سنای این کشور گفت که تحریم‌های فعلی آمریکا و اتحادیه اروپا به اقتصاد روسیه "آزار" می‌رسانند در حالی که تحریم‌های بیشتر نیز در دست بررسی قرار دارند.

نولاند عنوان کرد که مسکو پس از اعمال تحریم‌های اولیه در پنج تا شش هفته اخیر 25 میلیارد دلار هزینه کرده است تا ارزش واحد پولی خود، روبل را تقویت کند. به گفته او ضرر مالی روسیه در سه ماهه نخست سال 2014 از کل سال 2013 بیشتر بوده است.

نولاند در ادامه عنوان کرده بود که روسیه در حال پرداخت هزینه سنگینی برای اقداماتش است و اگر فشار بر اوکراین را افزایش دهد این هزینه نیز متعاقبا افزایش خواهد یافت.

در دور جدید تحریم‌ها علیه روسیه احتمالا لیست مقامات ارشد روس که دارایی‌هایشان در غرب مسدود شده و اجازه سفر به اروپا و آمریکا را ندارند، گسترش خواهد یافت.

ماه گذشته میلادی اتحادیه اروپا 33 و ‌آمریکا 31 شخصیت روسی را تحریم کردند. واشنگتن همچنین شرکت‌ها یا اشخاص آمریکایی را از همکاری با "بانک روسیه" که حدود 10 میلیارد دلار دارایی داشته و متعلق به اعضای چرخه داخلی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است،‌ منع کرد.

روز جمعه نیز وزارت خزانه‌داری ‌آمریکا تحریم‌هایی علیه هفت جدایی طلب اهل کریمه و یک شرکت گاز این شبه جزیره اعمال کرد.

به گفته دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌های بیشتر علیه انرژی و بخش معدن و فلزات روسیه نیز آماده اعمال هستند. کوهن این تحریم‌ها را بسیاری سنگین و در عین حال انعطاف‌پذیر خواهند.

وی در این خصوص در یک کمیته فرعی سرویس مالی سنای آمریکا تصریح کرد: ما معتقدیم که این اقدامات با همراهی شرکای بین‌المللی ‌آمریکا به ویژه اروپا و آسیا که روابط اقتصادی گسترده‌ای با روسیه دارند، تاثیر بسیار زیادی خواهند داشت.

اما اتحادیه اروپا در اعمال تحریم علیه روسیه با طمانینه بیشتری پیش می‌رود. تاثیر اتحادیه اروپا در موضوع تحریم علیه روسیه بیشتر خواهد بود زیرا روابط تجاری و مالی نزدیکی با مسکو دارد.

اروپا بزرگترین شریک تجاری روسیه است و بیش از سه چهارم صادرات نفت و گاز خام روسیه را دریافت می‌کند که به نوبه خود حدود نیمی از بودجه دولت این کشور را تامین می‌نماید. اعمال هر تحریم جدیدی توسط اتحادیه اروپا باید با موافقت 28 کشور عضو آن صورت بگیرد.

این در حالی است که پوتین تحریم‌های جدید را به سخره گرفته و روز پنجشنبه به 18 رهبر اروپایی هشدار داد که گاز وارداتی ‌آنها از روسیه در خطر قرار دارد. اما روسیه نیز در قبال اتحادیه اروپا محتاطانه برخورد می‌کند زیرا مقامات این اتحادیه نشان داده‌اند که به هرگونه اقدام انتقام‌جویانه از سوی کرملین واکنش نشان خواهند داد.

در حالی که تحریم‌ها علیه روسیه تاکنون موجب توقف اقدامات آن نشده‌اند اروپا می‌تواند از راهکارهای دیگری برای به کارگیری نفوذ تجاری‌اش بر روسیه استفاده کند.

کنستانتی گبرت، تحلیلگر شورای اروپا در روابط خارجی عنوان کرد: اتحادیه اروپا می‌تواند تحریم‌هایی شبیه آنچه علیه شرکت های اسرائیلی مرتبط با کرانه باختری رود اردن، اعمال می‌کند، علیه کریمه اعمال کند.

وی در ادامه گفت که راه دیگر اروپا این است که برای اوکراینی‌هایی که از اقدام روسیه به الحاق کریمه متضرر شده یا اموال آنها آسیب‌دیده است، دسترسی به دادگاه را تسهیل کند.

وی در این خصوص گفت: شرایط به گونه‌ای است که باید به دنبال تحریم‌هایی بود که معتدل‌تر بوده اما در عین حال ضربه سنگین‌تری به روسیه وارد کنند. اما تلاش آمریکا برای اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه روسیه با همکاری اروپا حتی در خود ‌آمریکا نیز با مخالفت‌هایی روبرو خواهد شد.

منع شرکت‌های آمریکایی از مبادله با روسیه راه را برای رقبای بین‌المللی آنها هموار می‌کند تا فرصت کنترل بازاری بزرگ را به دست آورند. علاوه بر این پس از پایان این بحران و لغو تحریم‌ها، سال‌ها طول خواهد کشید تا شرکت‌های آمریکایی نقش خود در تجارت روسیه را بازیابی کنند.

دولت اوباما از مشکلاتی که تحریم‌های بیشترعلیه روسیه برای اقتصاد جهان خواهد داشت، آگاه است.

اسوار پراساد، استاد دانشگاه کرنل که پیشتر در صندوق بین‌المللی پول کار کرده است در این خصوص اظهار داشت: موضوع اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه در ظاهر اهمیت ویژه‌ای برای آمریکا دارد زیرا واقعیت این است که واکنش نظامی به روسیه قابل تصور نیست.

وی ادامه داد: اما بدون هماهنگی اتحادیه اروپا، تحریم‌های ‌آمریکا تاثیری محدود خواهند داشت و روشن شدن این موضوع که اقدامات آمریکا به جای قدرت نمایی، تاثیر کمی خواهند داشت، یک نگرانی قابل توجه است.»

انتهای پیام

کد N222884