پیام امام(ره) به ژان پل دوم چه بود؟

امام خميني ره

امام خمینی (ره)در 25 فروردین ۱۳۵۹ به مناسبت قطع رابطه ایران و امریکا، در پاسخ به ژان پل دوم (رهبر کاتولیک‌های جهان) اعلام می‌دارند: ملت شریف مجاهد ما این قطع روابط را به فال نیک گرفته و برای آن جشن عظیم به پا کرده و چراغانی‌ها و پایکوبی‌ها نمودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از جماران، متن پیام امام(ره) به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عالیجناب پاپ، ژان پل دوم

مکتوب آن عالیجناب براساس نگرانی از تیرگی بین کشور اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا واصل گردید.

از حُسن نیت آن جناب قدردانی می‌کنم. و خاطر محترم را متوجه می‌کنم که ملت شریف مجاهد ما این قطع روابط را به فال نیک گرفته و برای آن جشن عظیم بپا کرده و چراغانی‌ها و پایکوبی‌ها نمودند.

از دعای شما به درگاه خداوند متعال برای ملت مبارز ما شکر گزارم؛ لکن متذکر می‌شوم که جناب شما از انگیزه‌های تیرگی‌های دیگر و مشکلات خطرناک بزرگ‌تر که مرقوم داشته‌اید نگران نباشید، که ملت اسلامی ایران از مشکلاتی که در این قطع روابط به وجود آید استقبال می‌کند و از خطرهای بزرگ‌تر که مرقوم شده است، هراس ندارد. و آن روز برای ملت ما خطرناک است که روابطی نظیر روابط رژیم خائن سابق تجدید شود. و با امید به خدای متعال تجدید نخواهد شد.

من از جنابعالی با نفوذ معنوی که بین ملت مسیح دارید می‌خواهم که دولت امریکا را از عواقب ستمگری‌ها و زورگویی‌ها و چپاولگری‌ها بترسانید؛ و آقای کارتر را، که با شکست نهایی مواجه است، نصیحت کنید که با موازین انسانی با ملتهایی که می‌خواهند استقلال مطلق داشته باشند و وابسته به هیچ قدرتی در جهان نباشند رفتار کند، و از تعلیمات‌ حضرت مسیح - سلام الله علیه - پیروی نماید و خود و دولت امریکا را بیش از این در معرض رسوایی قرار ندهد. از خداوند متعال سعادت مستضعفین جهان را خواستار و قطع ایادی ستمگران را امیدوارم.

۲۵ فروردین ۵۹

روح الله الموسوی الخمینی

(صحیفه امام، ج12، ص 238-237)

انتهای پیام

کد N222650