کره‌شمالی: سئول هزینه‌ای گزاف پرداخت خواهد کرد

کره شمالی با تاکید بر اینکه کره جنوبی با انتقاد از برنامه هسته‌ای و سیستم سیاسی این کشور کمونیستی توافق عدم توهین به یکدیگر را نقض کرده است و گفت‌ که سئول هزینه‌ای سنگین پرداخت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته اتحاد مسالمت‌آمیز کره در حالی این هشدار را اعلام کرد که اخیرا پیونگ‌یانگ پیشنهادهای پارک گئون-های، رئیس‌جمهوری کره جنوبی برای اتحاد دو کره را رد کرده و آن را "خیال‌های باطل یک بیمار روانی" خوانده بود.

در بیانیه‌ای که کمیته اتحاد مسالمت‌آمیز دو کره بیان کرد پارک گئون-های بار دیگر به دلیل اظهاراتش در اروپا مبنی بر اینکه اقدامات هسته‌ای پیونگ‌یانگ ممکن است به کارهای تروریستی و حوادثی همچون فاجعه چرنوبیل منجر شود، هدف انتقاد قرار گرفت.

این کمیته همچنین از پارک گئون-های به دلیل "اظهارات توهین‌آمیز" او در خصوص سرکوب سیاسی و موارد نقض حقوق بشر در این کشور انتقاد کرد.

دو کره طی مذاکراتی سطح بالا در ماه فوریه موافقت کرده بودند که از تبادل اظهارات توهین‌آمیز علیه یکدیگر خودداری کنند و پیونگ‌یانگ معتقد است که اظهارات پارک گئون-های در برلین ناقض این توافق بوده است.

در همین راستا کمیته اعلام کرد: ما هرگز چنین اقداماتی از سوی کره جنوبی را نپذیرفته و بدون شک واکنش نشان خواهیم داد.

این بیانیه همچنین برای اولین بار اخبار مرتبط با پهپادهای این کشور در کره جنوبی را تکمیل کرد.

وزارت دفاع سئول هفته گذشته اعلام کرده بود که سه پهپاد مجهز به دوربین که در این کشور سقوط کرده‌اند متعلق به کره شمالی هستند.

انتهای پیام

کد N222601