انتخابات ریاست جمهوری مقدونیه به دور دوم کشیده شد

به دنبال اعلام نتایج اولیه دور نخست انتخابات ریاست جمهوری مقدونیه مشخص شد که هیچ یک از نامزدها رای اکثریت را بدست نیاوردند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نتایج مقدماتی این انتخابات نشان داد که رئیس جمهوری فعلی مقدونیه که به عنوان کاندیدا در این انتخابات شرکت داشت، نتوانسته است در دور اول پیروزی قاطع به دست آورد.

جورج ایوانف، رئیس‌جمهوری مقدونیه و کاندیدای حزب محافظه‌کار حاکم این کشور به گفته مقامات انتخاباتی با 8 / 51 درصد از آراء پیشتاز است.

همچنین این مقامات عنوان کردند که استیوو پنداروفسکی، رقیب وی از حزب سوسیال دموکرات نیز توانسته است 3 / 36 درصد از آراء را کسب کند. این نتایج بر پایه شمارش 70 درصد از آراء انتخابات عنوان شدند.

این در حالی است که در مقدونیه یک کاندیدای ریاست جمهور تنها هنگامی می‌تواند در دور نخست انتخابات پیروز شود که بتواند بیش از 50 درصد از آرای متعلق به 7 / 1 میلیون رای‌دهنده ثبت‌نام شده را یعنی چیزی حدود 870 هزار رای به دست آورد. اما در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مقدونیه حدود 50 درصد از این رای‌دهندگان شرکت کردند و ایوانف توانسته حمایت حدود 450 هزار رای‌دهنده را به دست بیاورد.

این مساله سبب شد تا رقابت انتخاباتی میان وی و پنداروفسکی به دور دوم کشیده شود که در تاریخ 27 آوریل همزمان با انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار خواهد شد.

حزب حاکم مقدونیه شمارش آرای کمیسیون انتخاباتی را تایید کرد و گفت: این آمار بیش از آنچه که ما انتظار داشتیم پیروزی ما را تضمین می‌کند. ما حتی انتظار داریم در دور دوم حمایت بیشتری کسب کنیم.

انتخابات پست ریاست جمهوری که عمدتا در مقدونیه یک پست تشریفاتی است، برای دورنمای حزب حاکم در انتخابات پارلمانی اهمیت دارد. این حزب به دنبال آن است که مقدونیه را به عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو نزدیکتر کند.

ایوانف اظهار داشت که به تلاش برای پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا و ناتو ادامه خواهد داد.

این مساله برای مدیریت اقتصاد بحران زده مقدونیه که در آن یک چهارم مردم کشور بیکار هستند، اهمیت زیادی دارد.

انتهای پیام

کد N222525