پاکستان: در مذاکرات با طالبان بن‌بستی ایجاد نشده است

وزیر کشور پاکستان اعلام کرد، در مذاکرات صلح دولت این کشور با طالبان بن‌بست به وجود نیامده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این اظهارات "چودری نیسار علی خان"، وزیر کشور پاکستان به دنبال اظهارات پرفسور ابراهیمی یکی از واسطه‌های بلندپایه طالبان مبنی بر اینکه در مذاکرات صلح بی‌اعتمادی مانع اصلی است، اعلام شد.

طالبان هنوز ضرب‌الاجل آتش‌بس خود را که در تاریخ 10 آوریل به پایان رسید به دلیل فقدان پیشرفت در مذاکرات صلح بر سر آزادی گروهی از زندانیان این گروه تمدید نکرده است.

در همین حال شهیدالله شهید، سخنگوی طالبان پاکستان گفت: دولت این کشور هنوز تقاضای طالبان برای آزادی زندانیان غیرمبارز این گروه و تامین مکانی امن برای مذاکرات آتی در وزیرستان جنوبی را نپذیرفته است.

منابع خبری رسمی اظهار کردند که دولت پاکستان احتمالا در روزهای آینده چند زندانی طالبان را آزاد کرده و این مساله سبب پیشرفت در فرآیند مذاکرات خواهد شد.

وزیر کشور پاکستان در یک کنفرانس خبری در اسلام‌آباد گفت که نشست آتی میان طالبان و دولت پاکستان در چند روز آینده برگزار خواهد شد.

وی مساله وجود اختلاف میان رهبران نظامی و غیرنظامی پاکستان را رد کرد.

نیسار علی خان، دولت و ارتش طالبان با همکاری یکدیگر در حال پیش برد فرآیند مذاکرات هستند. ارتش و دولت در خصوص آزادی زندانیان غیرمبارز طالبان موضعی مشترک دارند.

وی همچنین مساله ‌آزادی فرماندهان شبه‌نظامیان را رد کرد و گفت: مراحله آزادی زندانیان مبارز پس از دستیابی به برخی نتایج در مذاکرات آغاز خواهد شد.

پرفسور ابراهیم پیشتر به رسانه‌ها گفت که دولت پاکستان هنوز جزئیات زندانیان طالبانی که قصد دارد آزاد کند را منتشر نکرده است.

وی خواهان اطلاعات مربوط به این زندانیان آزاد شده طالبان شد تا بتواند رهبران طالبان را برای آزادی گروگان‌های آنها متقاعد کند.

انتهای پیام

کد N222367