تظاهرات لبنانی‌ها در سالروز جنگ داخلی این کشور

لبنان

گروهی از جمعیت‌های جامعه مدنی لبنان روز یکشنبه به مناسبت سی و نهمین سالروز جنگ داخلی لبنان راهپیمایی گسترده‌ای را در بیروت برگزار کردند.

گروهی از جمعیت‌های جامعه مدنی لبنان روز یکشنبه به مناسبت سی و نهمین سالروز جنگ داخلی لبنان راهپیمایی گسترده‌ای را در بیروت برگزار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، این راهپیمایی با حضور تعدادی از فعالان، علمای دینی، کودکان و جوان‌ها از مناطق مختلف لبنان برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات ضمن حمل پرچم‌های لبنان شعارهایی را در راستای حفظ صلح و ثبات سر دادند.

در همین راستا، محمد بظاظه، فعال لبنانی در سخنان خود در مقابل تظاهرکنندگان از رهبران سیاسی خواست تا به پیام جوانان گوش دهند و از بازی با مرگ، تخریب و ویرانی کشور و آسیب زدن به وطن و مردم لبنان خودداری کنند.

وی خطاب به رهبران سیاسی گفت: سلاح‌هایتان را برای جنگ با دشمنان کشور و حفظ مرزها نگاه دارید و کشور ما را که همان کشور وحدت و یکپارچگی بود به ما بازگردانید.

علی فضل‌الله، یکی از علمای شیعه لبنان نیز خاطرنشان کرد: جنگی که در 13 آوریل 1975 شدت گرفت و از این جنگ به عنوان ابزاری برای حل و فصل اختلافات داخلی و تحقق اصلاحات استفاده کردند تنها به شکاف‌های طایفه‌ای و دودستگی‌های مذهبی و تخریب گسترده کشور و تلفات بسیار در میان مردم انجامید و هیچ یک از شعارهای والایی که برای آن سر داده می‌شد محقق نشد و هیچ اصلاحاتی در نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور صورت نگرفت.

وی در بیانیه‌ای از سیاستمداران لبنانی خواست از جنگ داخلی لبنان که به منزله تخریب رایگان کشور بود و تنها مردم لبنان بهای آن را پرداختند، عبرت بگیرند.

در جریان جنگ داخلی لبنان که در 13 آوریل 1975 آغاز شد و 15 سال به طول انجامید حدود 200 هزار شخص کشته، حدود یک میلیون تن مجروح، حدود 350 هزار تن آواره و 400 هزار تن مفقودالاثر شدند.

انتهای پیام

کد N222289