میانجی‌گری ‌آمریکا در روند "صلح" خاورمیانه در سال 2011 شکست خورد نه اکنون

سیاسی

"یک تحلیلگر سیاسی در نیویورک اعلام کرد،‌ آنگونه که مطبوعات القا می‌کنند مذاکرات صلح خاورمیانه در هفته گذشته شکست نخورد بلکه میانجی‌گری‌های آمریکا میان اسرائیل و فلسطینی‌ها از سال 2011 شکست خورده است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، پیتر فاینرت، یک تحلیلگر سیاسی در نیویورک عنوان داشت: باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال 2011 تلاش کرد تا بلندپروازی‌های محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین را برای دستیابی به جایگاه یک "کشور" در سازمان ملل ناکام بگذارد. در آن هنگام اوباما پیشنهادهایی را مطرح کرد که به باور وی می‌توانست از آنها برای از سرگیری مذاکرات کمک بگیرد. وی گفته بود: کشور فلسطین باید بر اساس مرزهای 1967 و همراه با تبادل اراضی تشکیل شود.

وی خواهان عقب‌نشینی کامل و تدریجی ارتش اسرائیل شده و در مقابل از فلسطینی‌ها خواست تا تدابیر امنیتی مسئولانه‌ای را اتخاذ کنند که با یک کشور دارای حاکمیت و عاری از سلاح همخوانی داشته باشد.

در آن هنگام محمود عباس اظهار کرد که این سخنان اوباما می‌تواند پایه و اساسی برای مذاکرات مثبت باشد اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل زمان طولانی را منتظر نماند تا طرح اوباما را تخریب کند و در مقابل اوباما گفت، اسرائیل نمی‌تواند به مرزهای 67 برگردد.

وی بدون آنکه مساله تبادل اراضی را مطرح کند، تصریح کرد: ممکن نیست که از این مرزها بتوان دفاع کرد باید حضور نظامی اسرائیل در امتداد رود اردن برای سال‌های مدید حفظ شود.

یکی از مسئولان آمریکای در آن هنگام اظهار کرد: اوباما از این موضع نتانیاهو احساس کرد که وی به ریاست جمهوری آمریکا اهانت کرده است.

یک مسئول دیگر نیز عنوان داشت که ایمان دارد که دفتر نتانیاهو با هم‌پیمانانش در کنگره تماس گرفته و آنها را برای انتقاد شدید از پیشنهادهای اوباما ترغیب کرده است. آن هم‌پیمانان نیازمند به تحریک‌های بسیار نبودند چرا که میشل باکمن، یکی از اعضای کنگره این را گفت که "اوباما به اسرائیل خیانت کرده است." میت رامنی، نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز اعلام کرد که کاخ سفید اسرائیل را زیر چرخ‌های ماشین انداخته است.

چهار ماه بعد نیز اوباما در سخنانی در سازمان ملل عنوان داشت که در مه سال جاری اصول جدیدی را برای مذاکرات مطرح کرده است، اما وی به ماهیت این اصول اشاره‌ای نکرد.

فاینرت در مصاحبه با روزنامه هاآرتص می‌گوید: بدون اینکه این حقیقت تاریخی درک شود نمی‌توان علت این مساله را فهمید که چرا تلاش‌های کنونی آمریکا برای میانجی‌گری میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها تقریبا به مرحله فروپاشی رسیده است. اصلی که مبتنی بر تشکیل کشور فلسطین بر اساس مرزهای 67 است در گذشته پایه و اساسی برای چندین مذاکرات جدی در سال‌های 2000 تا 2001 و همچنین سال‌های 2007 تا 2008 بوده است.

اندیشیدن به اینکه دو طرف بدون در نظر داشتن این اصل می‌توانند به توافقی دست یابند واقع‌بینانه نیست. با این وجود اوباما به دلیل مخالفت‌های نتانیاهو از طرحش شانه خالی کرد و زمانی که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا تلاش‌های خود را برای از سرگیری مذاکرات در سال 2013 آغاز کرد وی نیز از تل‌آویو نخواست با طرح‌های اوباما موافقت کند.

این تحلیلگر سیاسی می‌گوید: علت اصلی ابهامی که پیرامون جوابی برای یافتن طرف مقصر در بحران دیپلماتیک کنونی وجود دارد در این است که دولت اوباما نقش یک داور را ایفا نمی‌کند و این علی‌رغم این است که اوباما خطوط بازی را در سال 2011 ترسیم کرده است.

علت شکست مذاکرات در این است که یکی از طرفین در مذاکرات کنونی مرزهای 67 را به عنوان پایه و اصلی برای مذاکرات می‌پذیرد اما طرف دیگر با آن مخالف است.

فاینرت می‌گوید: آمریکا نه تنها بر اسرائیل اعمال فشار نمی‌کند تا دست به اقدام مطلوبی بزند بلکه واقعیت را نیز تحلیل نمی‌کند. واقعیت این است که از زمانی که نتانیاهو از پنج سال گذشته تصدی نخست‌وزیری اسرائیل را بر عهده گرفت هیچ شاهد علنی وجود ندارد که نشان دهد وی از تشکیل کشور فلسطین که قابلیت زندگی کردن داشته باشد حمایت می‌کند. ممکن است اوباما به روند صلح پشت کند اما می‌تواند اسرائیلی‌ها را واگذارد تا تصمیم بگیرند که چه کاری درست است.

انتهای پیام

کد N222218