پسران قذافی امروز محاکمه می‌شوند

ليبي

دادگاه لیبی امروز (دوشنبه) محاکمه ساعدی و سیف‌الاسلام قذافی را به همراه بیش از 30 تن از مقامات نظام معمر قذافی به اتهام فساد و ارتکاب جنایات جنگی آغاز می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، محاکمه سیف‌الاسلام و ساعدی قذافی، پسران معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی یک روز پس از آن آغاز می‌شود که عبدالله الثنی، نخست‌وزیر موقت لیبی در پی حمله به خانواده‌اش از سمت خود استعفا داد.

دادگاه کیفری بین‌الملل و دیگر سازمان‌های حامی حقوق بشر نسبت به شفافیت دستگاه قضایی لیبی احساس نگرانی می‌کنند و این علی‌رغم آن است که دولت در سال گذشته توانست این حق را به دست ‌آورد که رئیس دستگاه اطلاعات لیبی در دوره قذافی را به جای دادگاه کیفری بین‌الملل در لیبی محاکمه کند.

همچنین شبکه خبری اسکای نیوز عربی اعلام کرد جامعه جهانی به این محاکمه دسته جمعی که در یکی از دادگاه‌های طرابلس، پایتخت لیبی برگزار می‌شود به عنوان مقیاسی برای تشکیل دولت دموکرات در لیبی پس از انقلاب 2011 می‌نگرد.

اوایل مارس گذشته دولت نیجر ساعدی قذافی را به لیبی تحویل داد و قرار است وی در مقابل دادگاه طرابلس برای نخستین بار حضور یابد تا اتهام‌ها علیه خود را بشنود.

این در حالی است که عبدالقادر رضوان،‌ دادستان کل لیبی در مصاحبه با رویترز اظهار کرد: به عقیده من ساعدی در مقابل دادگاه حضور نخواهد یافت چرا که بازجویی‌ها از وی همچنان ادامه دارد.

پیش‌بینی می‌شود که سیف‌الاسلام از طریق ویدئو در داخل سالن دادگاه نشان داده شود.

سیف‌الاسلام از مدت‌ها قبل از سوی شبه‌نظامیان قدرتمند در شهر "الزنتان" واقع در غرب لیبی در حبس به سر می‌برد و این شبه‌نظامیان با این امر مخالف هستند که وی را به دولت مرکزی تحویل دهند چرا که به اعتقاد آنها دولت مرکزی نمی‌تواند محاکمه همراه با امنیتی را برای وی برگزار کند.

عبدالله السنوسی، رئیس دستگاه اطلاعات قذافی و همچنین عبدالعاطی العبیدی، وزیر امور خارجه سابق لیبی نیز در دادگاه حضور خواهند یافت.

انتهای پیام

کد N222147