درخواست خاتمی و اصلاح‌ طلبان از مردم

سید محمد خاتمی, اصلاح طلبان, یارانه

شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان براي عبور موفق كشور از تنگناها و بحران‌هاي به جا مانده از ساليان پيش و اصلاح ميراث اقتصادي پراشكال و نابسامان گذشته، حسن ظن و همكاري‌هاي مشترك ميان دولت، نخبگان، گروه‌هاي سياسي و آحاد و اقشار ملت را ضروري دانست و از مردم خواست كه براي بازگشت اقتصاد كشور به چرخه رونق و شكوفايي، دولت را در اجراي موفقيت‌آميز طرح هدفمند كردن يارانه‌ها كمك كنند.

روزنامه اعتماد: بحث هدفمندي يارانه‌‌ها و ضرروت ياري دولت براي انصراف جمعيتي از شمار دريافت‌‌كنندگان آن به نخستين شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان هم رسيد.

 نشست مشورتي اصلاح‌طلبان شنبه‌يي كه گذشت در دفتر محمد خاتمي در خيابان ياسر برگزار شد، از همه طيف‌ها و گروه‌هاي اصلاح‌طلب هم نمايندگاني آمده بودند، از كارگزاران گرفته تا سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و مشاركت و غيره همه بودند؛ محمدرضا خاتمي، غلامحسين كرباسچي، حسين مرعشي، محمد هاشمي، محمد سلامتي، محسن آرمين، محمدعلي نجفي و... نشستي صميمي با حضور همه ياران ديروز و امروز خاتمي، نشستي كه در آغاز حال و هواي ديد وبازديد نوروزي داشت با رسيدن موج بحث اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها رنگ و بوي جدي و كارشناسانه‌يي به خود گرفت.

 محمد علي نجفي و محمد ستاري‌فر، روساي سابق سازمان برنامه وبودجه در اين باره گزارشات مبسوط و دقيقي به اعضاي شورا دادند؛ گزارشاتي كه اهميت درخواست دولت از مردم براي نه به يارانه را جدي‌تر و حياتي‌‌تر مي‌‌كرد. در پايان گزارش چهره‌هاي اقتصادي نشست، به اعضا درباره ضرورت انصراف از دريافت يارانه نقدي 46 عضو اين شورا متفق‌القول بر همكاري با دولت براي اقناع مردم به انصراف از يارانه تاكيد كردند.

در اين نشست همچنين پس از بررسي مسائل عمده كشور بر ضرورت حل جمعي و عقلاني مشكلات حاد كشور و حمايت از دولت حسن روحاني در جهت پيشبرد منافع ملي تاكيد شد. شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان براي عبور موفق كشور از تنگناها و بحران‌هاي به جا مانده از ساليان پيش و اصلاح ميراث اقتصادي پراشكال و نابسامان گذشته، حسن ظن و همكاري‌هاي مشترك ميان دولت، نخبگان، گروه‌هاي سياسي و آحاد و اقشار ملت را ضروري دانست و از مردم خواست كه براي بازگشت اقتصاد كشور به چرخه رونق و شكوفايي، دولت را در اجراي موفقيت‌آميز طرح هدفمند كردن يارانه‌ها كمك كنند.

همچنين اين شورا حل درست اين مساله را كه در شرايط كنوني منبع اصلي كسر بودجه، تورم و كاهش رشد اقتصادي و گسترش بيكاري و در فشار مضاعف قرار گرفتن محروم‌ترين قشرهاي مردم در شهر و روستاست، مساله‌يي ملي مي‌داند كه جز با تدبير دولت و همت ملت امكان‌پذير نيست. دولت طبق قانون موظف به پرداخت ماهانه يارانه‌يي است كه تقريبا دو برابر درآمدهاي ناشي از محل هدفمند كردن آن بوده است. براي انجام اين وظيفه قانوني و تعهد سياسي مناسب است كه افراد، گروه‌ها و قشرهاي كمتر نيازمند به ياري دولت بشتابند.

شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان بر اين اساس از توانمندان جامعه و كساني كه نياز كمتري به دريافت يارانه در شرايط كنوني دارند مي‌خواهد كه با انصراف داوطلبانه از دريافت آن در فرصت باقيمانده از ثبت نام، در اين اقدام ملي شركت كنند. اين اقدام كوچك شهروندان نه تنها از نظر اقتصادي، بلكه از نظر اجتماعي و فرهنگي نيز زيبا و موثر است و مي‌تواند به گشايش كار دولت در حل مسائل عميق اقتصادي – سياسي كشور به جد كمك كند.

اختصاص منابع حاصل از اين اقدام مدني به ارتقاي بهداشت عمومي جامعه، اصلاح نظام حمل و نقل و تقويت نظام تامين اجتماعي كشور از جمله اقدامات معقول و قانوني دولت است كه به جهت بهبود معيشت قشرهاي محروم‌تر جامعه بايد به كار رود. شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان از عموم شهروندان مي‌خواهد كه در آزموني ديگر، رشد سياسي و فرهنگي جامعه را در پيشبرد روش‌هاي اصلاح‌طلبانه و پاسخگويي منطقي به نيازهاي كشور و خواست عمومي براي پيشرفت، به نمايش بگذارند و راه بازگشت همگاني به اعتماد، همدلي و راستگويي را هموارتر سازند.

 در همين راستا حميد رضا جلايي‌پور عضو شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان گفت :تشكيل شوراي مشورتي اصلاح‌‌طلبان و برگزاري جلسات مستمر اعضاي آن يكي از تجربيات موفق اصلاحات پيش از برگزاري يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري است. وي افزود شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان يك حركت جمعي و جبهه‌يي كم‌نظير در سال‌هاي اخير است كه نتيجه مطلوبي براي اصلاح‌طلبان به بار آورد. بر اساس همين نتيجه ارزشمند و مطلوب هم قرار اعضاي شورا بر اين است كه اين جلسات ادامه پيدا كند.

جلايي‌پور با بيان اينكه طبق روالي كه مرسوم شده است ماهانه در حضور چهره‌هاي ارشد اصلاح‌طلبان برگزار شود و گاه بر حسب ضرورت مسائل و موضوعات روز كشور دو بار در ماه تشكيل شود، ادامه داد در اين حركت منتظم و وحدت بخش تلاش بر اين است كه همه شخصيت‌هاي طيف‌هاي مختلف جريان اصلاحات كه همواره در تمام عرصه براي سيدمحمد خاتمي، رهبر جريان اصلاحات نقش مشورتي داشته‌اند گرد هم آمده و موضوعات و مسائل را تحليل و ارزيابي كنند.

او تاكيد كردكميته‌هاي هميشه فعال اين شورا و تركيب باز آن كه از جوانان اصلاح‌طلب گرفته تا چهره‌‌هاي مسن و بعضا پير اين جريان حضور دارد، از مزيت‌هاي ديگر اين شوراست كه به نشست‌ها حال و هواي خوبي مي‌دهد.وي‌افزود: عزم اصلاح‌طلبان بر حفظ اتحاد و همدلي بيشتر در عرصه سياسي كشور است و اين دست نشست‌‌ها براي حفظ اين مهم ضروري است و بر همين اساس همگي اعضا بر حضور جدي ومفيد در جلسات اين شورا اتفاق نظر دارند.با توجه به نتيجه مثبت نشست‌هاي مشورتي اصلاح‌طلبان پيش از انتخابات رياست‌جمهوري گذشته، برگزاري اين جلسات رمز همگرايي و همدلي همه طيف‌هاي اصلاح‌طلبان در آينده خواهد بود.بنابراين انتشار اخبار ديگري درباره اين سلسه ‌نشست‌ها در آينده‌نزديك قابل پيش‌بيني است.
کد N222075