تقابل آمریکا و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل با موضوع اوکراین

روسیه

نیویورک- ایرنا- شورای امنیت سازمان ملل یکشنبه شب به وقت نیویورک جلسه ای اضطراری برای بحث درباره تحولات اوکراین برگزار کرد که این نشست شاهد تبادل اتهام میان آمریکا و روسیه بر سر بالا گرفتن تنش ها در منطقه جنوب شرق اوکراین بود.

به گزارش ایرنا در این جلسه علنی که نماینده دایم اوکراین در سازمان ملل نیز حضور داشت، ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل، کی یف را متهم به اعلان جنگ به شهروندان آن کشور نمود.

چرکین تصریح کرد: وضعیت بسیار خطرناک است؛ اما می توان از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کرد.

چورکین گفت که جامعه بین المللی باید مانع از اعلام جنگ به مردم اوکراین شود.

سامانتا پاور، نماینده دایم آمریکا در سازمان ملل در سخنان خود روسیه را متهم به دامن زدن به بی ثباتی در اوکراین و انتشار اخبار ساختگی درباره آن کشور کرد.

پاور با اشاره به تبلیغات روسیه علیه کیف گفت: این بی ثباتی توسط روسیه مدیریت می شود.

نماینده دایم آمریکا با ابراز نگرانی درباره وضعیت مردم اوکراین گفت: در حالی که مردم اوکراین قربانی خشونت می شوند، روسیه به تبلیغات خود ادامه می دهد.

یوری سرگییو، نماینده دایم اوکراین در پایان جلسه شورای امنیت گفت که دولت کشورش با گروهی تروریست و جدایی طلب در منطقه جنوب شرق این کشور درگیر شده است و آن ها به نیروهای پلیس حمله کرده و یک نظامی اوکراین را کشته اند.

نماینده اوکراین که با خبرنگاران سخن می گفت روسیه را متهم به تحریک تنش ها در کشورش کرد و گفت روسیه باید از عواملش بخواهد که از ایجاد درگیری در اوکراین دست بردارند.

وی گفت کی یف مانع از تکرار سناریوی شبه جزیره کریمه خواهد شد.

جلسه اضطراری شورای امنیت روز یکشنبه به درخواست روسیه، عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل، برای بحث درباره بحران اوکراین و افزایش تنش ها در شرق آن کشور برگزار شد.

با وجود اعلام قبلی رییس دوره ای شورای امنیت، این جلسه علنی برگزار شد.

برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت در حالی صورت می گیرد که نبرد مسلحانه میان نیروهای نظامی اوکراین و معترضان در شرق اوکراین بالا گرفته است.

در واکنش به این تحولات، روز یکشنبه وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای به شدت عملیات امنیتی علیه معترضان در شرق اوکراین را محکوم کرد.

آمریکا روسیه را متهم به تحریک وضعیت اوکراین و تلاش برای دخالت نظامی در آن کشور کرده است.

اما مقام های روسیه می گویند قصد دخالت نظامی و تصرف شرق اوکراین را ندارند.

اروپام 2251 **1908
کد N222034