تحولات آسیا/

توافق برلین و توکیو درباره اوکراین/ آغاز مرحله ششم انتخابات مجلس هند

آسیا اقیانوسیه

شیوع آنفلوانزای مرغی در ژاپن، توافق برلین و توکیو برای همکاری در زمینه کاهش تنش ها در اوکراین و آغاز مرحله ششم انتخابات مجلس هند از جمله تحولات آسیا به شمار می رود.

فیلیپین

خبرگزاری فرانسه از افزایش آمار کشته شدگان عملیات ارتش فیلیپین علیه گروه افراطی ابوسیاف در باسیلان در جنوب این کشور به 12 نفر خبر داد که با هدف بازداشت یکی از فرماندهان گروه ابوسیاف انجام شده بود.

بر این اساس فرمانده ابوسیاف که با القاعده در ارتباط است، مسئول بریدن سر برخی افراد و آدم ربایی ها در فیلیپین بوده که دولت 74 هزار و 500 دلار برای بازداشت وی جایزه تعیین کرده بود.

تاجیکستان

رسانه ها از کشته شدن 13 نفر از اهالی یک روستا در تاجیکستان بر اثر ریزش باران های سیل آسا خبر دادند.

منابع خبری همچنین با اشاره به ویرانی شماری از خانه های این روستا از آغاز عملیات امدارسانی و تلاش برای برای یافتن مفقودشدگان خبر دادند.

ژاپن

وزارت کشاورزی ژاپن امروز یکشنبه اعلام کرد که آنفلوانزای مرغی در یک مرغداری در جنوب این کشور شایع شده و بیش از هزار قطعه جوجه همراه از بین رفتند.

خبرگزاری کیودو نیز از توافق آلمان و ژاپن برای همکاری در زمینه کاهش تنش ها در اوکراین در جریان مذاکرات فومیو کیشیدا و فرانک والتر اشتاین مایر وزرای خارجه ژاپن و آلمان در حاشیه نشست هسته ای در هیروشیما درباره الحاق منطقه کریمه به روسیه خبر داد.

افغانستان

رسانه ها همچنین از تصویب توافق نامه راهبردی مجلس نمایندگان افغانستان با فنلاند و نروژ با اکثریت آرا خبر دادند.

عبدالقادر زازی رئیس کمیسیون امور بین المللی مجلس نمایندگان افغانستان این دو توافقنامه را به نفع مردم و دولت خواند و تاکید کرد: براساس توافق نامه سال 2012 نروژ متعهد شده تا افغانستان را در زمینه های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، توسعه ای و منطقه ای کمک کرده و امکان بازگشت مهاجرین غیرقانونی را به افغانستان فراهم کند.

قاضی راحله سلیم نماینده مردم استان پنجشیر در مجلس نمایندگان و معاون کمیسیون امور بین المللی نیز در واکنش به توافقنامه راهبردی با فنلاند آن را یک توافقنامه مهم در زمینه تقویت روابط افغانستان با فنلاند خواند و گفت طبق این توافقنامه فنلاند پس از سال 2014 به مدت 10 سال سالانه 30 میلیون یورو برای توسعه افغانستان هزینه می کند.

هند

رسانه های هندی نیز با اشاره به آغاز مرحله ششم انتخابات مجلس هند و پایان مرحله پنجم در روز شنبه در سه حوزه انتخاباتی در ایالت آسام، دو حوزه ایالت گوا و یک حوزه در ایالت های سیکیم و تریپورا گزارش دادند که مقامات هندی از مشارکت مردم راضی بوده و شرایط امنیتی نیز نسبتا خوب توصیف شده است.

انتخابات 9 مرحله ای شانزدهمین دوره مجلس عوام هند از 18 فروردین آغاز شده و تا 22 اردیبهشت ادامه داشته و شمارش آرا 26 اردیبهشت آغاز می شود.