وزیر خارجه ترکیه : اجرای کنوانسیون مونترو برای امنیت دریای سیاه حیاتی است

روسیه,کنوانسیون مونترو

آنکارا - ایرنا - ˈ احمد داوداوغلو ˈ وزیر امور خارجه ترکیه گفت که اجرای مفاد کنوانسیون ˈ مونتر ˈ برای امنیت دریای سیاه حیاتی است.

به گزارش ایرنا ، داوداوغلو که برای شرکت در یک نشست هسته ای به ژاپن سفر کرده است روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با رد ادعاهای روسیه مبنی بر رعایت نکردن مفاد کنوانسیون مونترو به هنگام عبور ناوهای جنگی از تنگه های داردانل و بسفر توسط ترکیه افزود: اجرای مفاد این کنوانسیون برای ایجاد ثبات و امنیت در دریای سیاه و این دو تنگه حیاتی است.

وزیر امور خارجه ترکیه مدعی شد که این کشور به اجرای مفاد این کنوانسیون پایبند است.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه ترکیه همچنین امروز با انتشار بیانیه ای بار دیگر نسبت به هشدار روسیه مبنی بر رعایت نکردن مفاد کنوانسیون ˈمونترو ˈ توسط ترکیه در عبور ناوهای جنگی آمریکا از تنگه های بسفر و داردانل ، واکنش نشان داد و آن را رد کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه در این بیانیه هرگونه رعایت نکردن مفاد کنوانسیون مونترو از سوی این کشور را رد کرد.

ˈ سرگئی لاورفˈ وزیر خارجه روسیه به ترکیه مبنی بر لزوم رعایت رژیم حقوقی تنگه های ˈبسفرˈ و ˈداردانل که مهمترین آبراه بین المللی ارتباط دریای سیاه با دریاهای آزاد است، به ترکیه و آمریکا هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری ها، لاوروف گفته است که آمریکا رژیم حقوقی تنگه های بسفر و داردانل را رعایت نمی کند و ترکیه نیز که کنترل این تنگه ها را در اختیار دارد، نسبت به نقض رژیم حقوقی این تنگه ها توسط آمریکا چشم پوشی می کند.

تنگه بسفر، دریای مرمره را به دریای سیاه و تنگه داردانل دریای مرمره را به دریای مدیترانه وصل می کند.

موضوع رعایت رژیم حقوقی تنگه های بسفر و داردانل که در کنترل و قلمرو ترکیه است، در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و افزایش تنش بین پیمان آتلانتیک شمالی ˈناتوˈ و روسیه بر سر مساله اوکراین ، به صورت یکی از موضوعات مهم بین المللی درآورده است.

لاوروف گفت: کشورهایی که در دریای سیاه ساحل ندارند، باید مطابق رژیم حقوقی تنگه بسفر که در چارچوب قرارداد بین المللی مونترو تنظیم شده است با رعایت تناژ تعریف شده و مدت زمان اعلام شده بتوانند کشتی های جنگی خودرا از این تنگه ها عبور داده و در سواحل سیاه لنگر بیندارند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که کشتی های جنگی آمریکا از نظر وزن و مدت زمان حضور در دریای سیاه، مطابق با مواد ذکر شده در قرارداد مونترو عمل نمی کنند.

قرارداد مونترو یکی از مهم ترین اسناد در حقوق بین الملل است که رژیم حقوقی عبور از تنگه های بسفر و داردانل را در قلمرو ترکیه تنظیم می کند و به موجب آن عبور کشتی های تجاری و جنگی از این تنگه ها بدون توقف در ‎29 ماده و چهار تبصره تنظیم شده است.

هدف اصلی از انعقاد این قرارداد که در بیستم جولای ‎1936 میلادی ( 1315 ) در شهر مونتروی سوئیس به امضا رسید، تنظیم حقوق و مقررات آن دسته از کشتی های تجاری و جنگی است که دارای ساحلی در دریای سیاه نبوده و قصد ورود به این دریا را دارند .

قرارداد مونترو، برای عبور کشتی ها در زمان صلح، در زمان جنگ و در زمان هایی که تهدید جنگ در نزدیکی حس می شود، تنظیم شده است .

این قرارداد محدودیت های جدی هم از نظر وزن و هم از نظر تعداد رزمناوها و مدت زمان حضور آنها درعبور از تنگه ها و حضور در دریای سیاه اعمال می کند.

کشورهایی که دارای ساحل در دریای سیاه هستند برای عبور دادن رزمناوهای خود از این دو تنگه باید از طرق دیپلماتیک 8 روز قبل و کشورهایی که دارای ساحل در دریای سیاه نیستند باید ‎ 15روز قبل موضوع را به اطلاع ترکیه برسانند .به استثنای مواردی که در قرارداد لحاظ شده، وزن کشتی های خارجی که قصد عبور از تنگه را دارند نباید بیش از ‎ 15هزار تن باشد .

در این قرارداد همچنین آمده است که زیردریایی ها نیز باید در روز و بدون غوطه ور شدن در آب از تنگه ها عبور کنند.

خاورم ** 230 *1010
کد N221501