در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی مطرح شد؛

دستور روحانی برای تامین امکانات مالی توسعه بخش جنبی کشاورزی

دولت

روحانی در این جلسه مقرر کرد که امکانات و منابع مالی، تکنولوژیکی و علمی مورد نیاز کشاورزی و صنایع جنبی آن برای افزایش حداقل 20 درصد به میزان خوداتکایی کشور در هشت محصول اساسی کشاورزی تا پایان سال 1397، تأمین و در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

با دستور رئیس‌جمهور مقرر شد تا امکانات و منابع مالی، تکنولوژیکی و علمی مورد نیاز کشاورزی و صنایع جنبی آن برای افزایش حداقل ۲۰ درصد به میزان خوداتکایی کشور تا پایان سال ۱۳۹۷، تأمین و در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،‌ جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی صبح امروز (یکشنبه) به ریاست رییس‌جمهوری و با حضور اعضا تشکیل شد.

در این جلسه وزیر‌ جهاد کشاورزی گزارش مشروحی از برنامه‌های آن وزارت در اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی ارائه نمود. براساس این گزارش برنامه‌های بخش کشاورزی حول 4 محور کلی افزایش بهره‌وری و تولید محصولات راهبردی، توسعه ذخایر محصولات راهبردی کشاورزی و تنظیم بازار آنها، توسعه صادرات محصولات کشاورزی براساس شناسایی و بهره‌برداری از مزیت‌ها و قابلیت‌های کشور و استفاده از امکان تولید محصولات در خارج از کشور و کشت‌های فراسرزمینی تنظیم و آماده اجرا شده است.

مباحث مربوط به تجهیز منابع مورد نیاز بخش، تعمیم بیمه کشاورزی و پوشش فراگیر ریسک بیمه، برنامه‌ریزی برای محدود ساختن دخالت دولت در تولید محصولات و افزایش نقش حمایتی دولت، تأمین آب مورد نیاز بخش و بهره‌برداری بهینه از آن و مسایل فنی مبتلا به بخش از جمله تناوب کشت، پایداری کشت و توسعه فناوری کشاورزی به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسن روحانی در این جلسه ضمن تأکید بر اهمیت بخش کشاورزی و صنایع جنبی آن در ارتقای خوداتکایی اقتصاد کشور، خواستار تنظیم نهایی برنامه‌های پیشنهادی و بویژه ارائه تحلیل و برنامه دقیق در خصوص حرکت به سوی خودکفایی در محصولات استراتژیک با توجه به ابعاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی موضوع شد.

رییس جمهور همچنین بر توسعه صنایع جنبی کشاورزی و صنایع غذایی و منظور نمودن نقش آن در برنامه جامع بخش کشاورزی و نیز مباحث مربوط به بهداشت تولید مواد غذایی و الگوی مصرف آنها در جامعه و ایجاد تنوع در تولیدات این بخش و اعمال مدل‌‌های علمی و متنوع در قیمت‌گذاری محصولات و تولیدات کشاورزی و صنایع غذایی با رعایت حال اقشار کم‌درآمد و برنامه‌ریزی برای افزایش درآمد فعالان بخش از طریق توسعه صادرات محصولات کشاورزی تأکید کرد.

روحانی در این جلسه مقرر کرد که امکانات و منابع مالی، تکنولوژیکی و علمی مورد نیاز کشاورزی و صنایع جنبی آن برای افزایش حداقل 20 درصد به میزان خوداتکایی کشور در هشت محصول اساسی کشاورزی تا پایان سال 1397، تأمین و در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

کد N221391