عملیات نیروهای امنیتی اوکراین برای بازپس‌گیری مناطق اشغالی در شرق

نیروهای امنیتی اوکراین عملیاتی "ضدتروریستی" را در شهر اسلویانسک در شرق این کشور آغاز کرده‌اند تا پاسگاه پلیس شهر را که به اشغال افراد مسلح طرفدار روسیه در آمده بود، باز پس بگیرند. در این عملیات تاکنون کشته شدن یک نیروی اوکراینی و زخمی شدن پنج تن دیگر تایید شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین امروز (یکشنبه) در صفحه فیس‌بوک خود نوشت "تمام واحدهای امنیتی" اوکراین در این عملیات شرکت دارند.

دیروز مردان مسلح پاسگاه پلیس و ساختمان‌های دولتی را در اسلویانسک و دوشهر دیگر در شرق اوکراین، کراماتورسک و دروژکووکا را اشغال کرده بودند.

این افراد مسلح با یونیفورم‎‌های ضد استتار و با اتوبوس به محل اعزام شده بودند.

روسیه پیش از این هشدار داده بود اگر اوکراین در مقابله با "معترضان" از زور استفاده کند گفت‌وگوهای صلح اوکراین که قرار است پنجشنبه این هفته در ژنو سوییس انجام شود با شکست مواجه خواهد شد.

دیشب پس از آنکه افراد مسلح طرفدار روسیه با نیروهای امنیتی اوکراین در کراماتورسک، شهری در نزدیکی اسلویانسک، درگیر شدند، الکساندر تورچینف برای یک جلسه امنیتی اضطراری فراخوان داد که نتیجه آن اعلام نشد و فقط گفته شد راه‌های "عادی کردن" اوضاع در منطقه بررسی شده است.

به گزارش بی.بی.سی، قرار است برای اولین بار مقامات آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و اوکراین پنجشنبه برای حل مناقشه با یکدیگر بر سر یک میز بنشینند.

دیروز جان کری، وزیر خارجه آمریکا از "خرابکاری و تحریکات هدایت شده" نیروهای جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین بشدت ابراز نگرانی کرد.

به گفته یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا، کری در گفت‌وگویی تلفنی با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه به مسکو هشدار داد اگر "اقدام به تنش زدایی در منطقه نکند و نیروهایش را از مرز اوکراین دور نکند با عواقب بیشتری روبرو خواهد شد."

آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین دیروز در صفحه فیس بوک خود این اقدامات را "نشانه تجاوزگری روسیه" خواند و آندری دشیتسیا، وزیر خارجه موقت اوکراین هم در تماسی تلفنی با سرگئی لاوروف از مسکو خواست تا به "اقدامات تحریک آمیز نیروهای ویژه روسیه در مرز شرقی اوکراین پایان دهد."

کری روسیه را به تحریم‌های بیشتر تهدید کرد.

لاوروف این موارد را رد و خاطرنشان کرد که واشنگتن هم قبلا چنین ادعاهایی را مطرح کرده "بدون آنکه هیچ دلیل قانع کننده ای برای آن ارائه کند."

نگرانی آمریکا بعد از آن ابراز شد که در روزهای گذشته افراد مسلح طرفدار روسیه در چند شهر شرقی اوکراین از جمله دونتسک، لوگانسک، کراماتورسک و اسلاویانسک شماری از ساختمان‌های دولتی و پاسگاه‌های پلیس را در اختیار گرفته و پرچم روسیه را بر فراز آنها به اهتزاز در آوردند.

به گفته مقامات اوکراینی این افراد به سلاح‌های روسی از جمله کالاشنیکوف مجهز هستند و یونیفرم‌های آنها مشابه کسانی است که پایگاه‌های نظامی اوکراین را در شبه جزیره کریمه تصرف کردند.

روسیه بعد از تصرف کریمه ده‌ها هزار نفر از تعداد نیروهایش را دز مرز شرقی اوکراین مستقر کرده و بهای گاز صادراتی به این کشور را هم به دو برابر افزایش داده است.

روسیه قصد دارد برای تحویل گاز به اوکراین درخواست پیش پرداخت کند که این اقدام انتقال گاز به حداقل ۱۸ کشور اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

کاخ سفید دیروز همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن، معاون وزیر خارجه آمریکا دوشنبه هفته آینده به کی‌یف سفر خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید بایدن در این سفر بر تلاش‌های بین المللی برای تقویت و تثبیت اقتصاد اوکراین تمرکز خواهد کرد.

ژوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا در نامه ای به ولادیمیر پوتین نگرانی عمیق خود را از خطری که "امنیت انرژی کل اروپا" را تهدید می‌کند اعلام کرده است.

بعلاوه او درباره اصلاح قانون اساسی، تمرکززدایی، مبارزه با فساد حکومتی و امنیت انرژی با مقامات دولت موقت اوکراین مذاکره خواهد کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده بایدن در این سفر با سران دولت و فعالان جامعه مدنی دیدار خواهد کرد و بر "حمایت قاطع آمریکا را از یک اوکراین متحد و دمکراتیک در انتخاب مسیر آینده" تاکید خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N221257