در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی

رییس جمهوری بر اهمیت بخش کشاورزی و صنایع جنبی آن در ارتقا خوداتکایی اقتصاد تاکید کرد

ستاد هماهنگی,اقتصاد مقاومتی

تهران- ایرنا- رییس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی بر اهمیت بخش کشاورزی و صنایع جنبی آن در ارتقا خوداتکایی اقتصاد تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در این جلسه ضمن تاکید بر اهمیت بخش کشاورزی و صنایع جنبی آن در ارتقا خوداتکایی اقتصاد کشور، خواستار تنظیم نهایی برنامه های پیشنهادی و بویژه ارایه تحلیل و برنامه دقیق در خصوص حرکت به سوی خودکفایی در محصولات استراتژیک با توجه به ابعاد اقتصادی، سیاسی و امنیتی موضوع شد.

رییس جمهوری همچنین بر توسعه صنایع جنبی کشاورزی و صنایع غذایی و منظور نمودن نقش آن در برنامه جامع بخش کشاورزی و نیز مباحث مربوط به بهداشت تولید مواد غذایی و الگوی مصرف آنها در جامعه و ایجاد تنوع در تولیدات این بخش و اعمال مدل های علمی و متنوع در قیمت گذاری محصولات و تولیدات کشاورزی و صنایع غذایی با رعایت حال اقشار کم درآمد و برنامه ریزی برای افزایش درآمد فعالان بخش از طریق توسعه صادرات محصولات کشاورزی تاکید کرد.

روحانی در این جلسه مقرر کرد که امکانات و منابع مالی، تکنولوژیک و علمی مورد نیاز کشاورزی و صنایع جنبی آن برای افزایش حداقل 20 درصد به میزان خوداتکایی کشور در هشت محصول اساسی کشاورزی تا پایان سال 1397، تامین و در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد.

در این جلسه همچنین وزیر جهاد کشاورزی گزارش مشروحی از برنامه های آن وزارتخانه در اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی ارایه کرد.

براساس این گزارش برنامه های بخش کشاورزی حول 4 محور کلی افزایش بهره وری و تولید محصولات راهبردی، توسعه ذخائر محصولات راهبردی کشاورزی و تنظیم بازار آنها، توسعه صادرات محصولات کشاورزی براساس شناسایی و بهره برداری از مزیت ها و قابلیت های کشور و استفاده از امکان تولید محصولات در خارج از کشور و کشت های فراسرزمینی تنظیم و آماده اجرا شده است.

مباحث مربوط به تجهیز منابع مورد نیاز بخش، تعمیم بیمه کشاورزی و پوشش فراگیر ریسک بیمه، برنامه ریزی برای محدود ساختن دخالت دولت در تولید محصولات و افزایش نقش حمایتی دولت، تامین آب مورد نیاز بخش و بهره برداری بهینه از آن و مسایل فنی مبتلا به بخش از جمله تناوب کشت، پایداری کشت و توسعه فناوری کشاورزی به طور مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سیام(1)1429 ** 1418
کد N221223