سکوت رییس سازمان میراث فرهنگی در ماجرای ایران‌شناس آمریکایی

مدتی است که هیاهو بر سر دفن پیکر یک ایران‌شناس آمریکای در اصفهان بالا گرفته و در این میان، دستگاه دیپلماسی کشور که مسوول مستقیم سامان‌دهی و تعیین تکلیف در این شرایط است، در روزهای گذشته «سکوت» اختیار کرد و بالاترین مقام سازمان متولی میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز توپ را در زمین وزارت امور خارجه می‌اندازد.

در چند روز گذشته، برخی رفتارها که عده‌ای آن‌ را آلوده به سیاست‌ورزی و زیر لوای دسته‌بندی‌های گروهی تعبیر کردند، در یکی از پایتخت‌های فرهنگی جهان اسلام بروز یافته که از منظر خبری، دو پرسش را به‌وجود آورده است: این‌که معترضان به دفن ایران‌شناس آمریکایی در این شهر، دقیقا کدام هدف ملی را دنبال می‌کنند و دیگر این‌که سرنوشت دفن «ریچارد فرای» در کنار زاینده‌رود به کجا خواهد انجامید؟

در این میان ایران‌دوستان و آگاهان نسبت به تأثیر منفی چنین اقداماتی بر جذب گردشگران و نشان دادن چهره‌ای واقعی از ایران به دنیا و نیز تاثیرهای منفی در دیگر زمینه‌ها نگران‌اند، می‌خواهند بدانند چرا این افراد که در تمع اعتراضی‌شان گروهی قلیل را شامل می‌شدند، اقداماتی را خودسرانه انجام می‌دهند و چرا مسوولان مربوط واکنشی از خود نشان نمی‌دهند؟

«ریچارد نلسون فرای» ایران‌شناس آمریکایی در هفتم فروردین‌ماه امسال (27 مارس) درگذشت. او بیشتر عمر 79ساله خود را صرف شناخت و معرفی ایران، زندگی مردم و هنر آن‌ها کرد.

در شرایطی که بیش از دو هفته از درگذشت فرای و مطرح شدن وصیت او مبنی بر دفن شدن در کنار زاینده‌رود می‌گذرد، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره‌ی این‌که آیا قصدی برای انتقال پیکر ریچارد فرای به ایران و دفن او در اصفهان دارید و تا کنون کاری انجام داده‌اید؟ فقط گفت: وزارت امور خارجه پیگیر این قضیه است.

او در پاسخ به این‌که آیا از پیگیری نهادهای مربوط در این زمینه اطلاع دارید و درباره‌ی انتقال پیکر فرای چه تصمیمی گرفته شده است؟ سه‌بار دیگر تکرار کرد: وزارت امور خارجه ...!

انتهای پیام

کد N221142