در گفت‌وگو با ایسنا

زنگنه: دغدغه اروپایی‌ها حقوق بشر در مصر نیست

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: بحث نقض حقوق بشر در مصر از زمان مبارک وجود داشته و اتفاقی نیست که مربوط به دولت فعلی باشد بنابراین دغدغه اروپایی‌ها در مصر بحث حقوق بشر نیست.

صباح زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ابراز نگرانی سازمان عفو بین‌الملل در رابطه با تصویب قانون مبارزه با تروریسم در مصر خاطرنشان کرد: تا زمانی که استفاده از روش انتخابات در یک کشور مقدور است، وزن‌کشی جریان‌های سیاسی نباید با پناه بردن به روشهای دیگر مانند اعدام و صدور اتهامات دسته جمعی صورت بگیرد.

وی افزود: جای تعجب دارد که چطور حکومت انتقالی و موقت مصر بدون اینکه در این کشور انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده باشد در مقابل اختلافات سیاسی،‌ احکام سنگینی را صادر می‌کند ولی ابراز نگرانی سازمان عفوبین الملل از نقض حقوق بشر در مصر گاهی با غرض سیاسی است اما به طور کلی دولت موقت این کشور دست به صدور قوانین و احکام غیر معمول زده و در قبال مخالفان خود سعه صدر ندارد.

زنگنه با اشاره به موضع گیری وزیر امور خارجه انگلیس در قبال نقض حقوق بشر در مصر خاطر نشان کرد: اروپایی‌ها و حتی آمریکایی‌ها بحث حقوق بشر در مصر را چندان جدی نگرفته و برایشان موضوعیت ندارد زیرا شاهد بودیم که در زمان مبارک هم به کرات نقض حقوق بشر رخ می‌داد ولی چنین اظهار نظرهایی دریغ می کردند.

وی ادامه داد: در شرایطی که مصر در حال تحول و چالش برای رسیدن به ثبات است شاهد دخالت‌های گاه و بی‌گاه اروپایی ها و آمریکایی‌ها هستیم که گاهی از نظامی‌ها و گاهی از اخوان المسلمین حمایت می‌کنند و این کار آنها عملا به تنش‌های داخلی مصر دامن می‌زند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تاکید بر اینکه با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری در مصر بحث امنیت و معیشت مهمترین دغدغه مردم این کشور است گفت: با توجه به ناامنی و سختی زندگی در مصر مردم این کشور خواهان توجه به مسائل معیشتی خود و تامین امنیت جامعه هستند.

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احتمال قوی پیروزی عبدالفتاح السیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر افزود: اگر شرایط به صورت عادی پیش برود قطعا السیسی پیروز رقابت‌ها خواهد شد و در این صورت روابط مصر با کشورهایی که از نظامی‌ها حمایت کردند بهتر خواهد بود بنابراین با کشورهای عربی مناسابات گسترده‌تری خواهند داشت.

وی ادامه داد:هرچند سیاست های دولت احتمالی السیسی با قطر یکسان نبوده و به احتمال قوی روابط آنها به تنش کشیده خواهد شد ولی رویکردی مثبت نسبت به اسراییل خواهند داشت. علاوه براین دولت آینده مصر پس از پشت سر گذاشتن فراز و فرودهایی با دولت آمریکا به توافق خواهد رسید ولی نسبت به روسیه و کشورهای بزرگ گفت که دولت السیسی آنها را همانند کارت بازی در مقابل آمریکا استفاده خواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد روابط دولت آینده مصر با روسیه محدود خواهد شد ولی با چینی‌ها با مشکل خاصی روبه رو نمی‌شوند در رابطه با اروپا نیز به احتمال قوی در سال اول در زمینه حقوق بشر دچار تنش خواهد شد اما می توان پیش بینی کرد درصورتی که السیسی به دولت مصر راه یابد چالشهایی با ایران خواهد داشت.

انتهای پیام

کد N220567