لاوروف در گفتگوی تلفنی با کری:

اقدامات مقامهای اوکراینی موجب بروز بحران شده است

لاوروف,کری

مسکو-ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در گفتگوی تلفنی با جان کری همتای آمریکایی خود اعلام کرد: اقدامات مقامهای اوکراینی موجب بروز بحران سیاسی در این کشور شده است.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در اطلاعیه ای که در صفحه این وزارتخانه در شبکه اجتماعی فیس بوک منتشر شد، اعلام کرد: گفتگوی تلفنی وزیران خارجه روسیه و آمریکا به ابتکار طرف آمریکایی انجام گرفت و در آن دو طرف به طور مفصل در مورد بحران اوکراین گفتگو و تبادل نظر کردند.

لاوروف گفت: بحران سیاسی در اوکراین ازجمله در مناطق جنوب و شرق این کشور به دلیل نادیده گرفتن خواسته ها و منافع مشروع و قانونی روس تبارها و روس زبانان این مناطق بروز کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا هم خواستار انجام اقدامات فوری برای رفع تنش ها در وضعیت اوکراین شد.

کری همچنین به عواقب سیاست های روسیه در مورد اوکراین و اقداماتی که آمریکا در این زمینه اتخاذ می کند اشاره کرد.

آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در هفته های اخیر برای واداشتن روسیه به تغییر سیاست خود در مورد اوکراین به ویژه بازپس دادن منطقه کریمه به این کشور چند بسته تحریم علیه مسکو اعمال کردند.

مناطق جنوب و شرق اوکراین با اکثریت ساکنان روس تبار یا روس زبان در دو هفته اخیر شاهد اعتراضات گسترده علیه حکومت اوکراین بوده و در استان های دونتسک، لوگانسک و خارکف چندین ساختمان دولتی به اشغال معترضان درآمده است.

اروپام/2242**518**1337
کد N220419