اردوغان رییس دادگاه قانون اساسی ترکیه را به مبارزه سیاسی دعوت کرد

اردوغان

آنکارا- ایرنا - ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه در پی رد برخی از مصوبه های دولت از سوی دادگاه قانون اساسی ترکیه ،رییس این دادگاه را به کنار گذاشتن ردای قضایی و وارد شدن به صحنه سیاسی دعوت کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری دوغان، اردوغان در سخنرانی خود در استانبول از دادگاه قانون اساسی این کشور انتقاد کرد به خاطر آن که برای رفع فیلترینگ توییتر و لغو بخشی از قانون مجمع عالی قضات و دادستان ها تصمیم هایی گرفته است.

وی تلویحا ˈهاشم قلیچ ˈ رییس دادگاه قانون اساسی را به وارد شدن به صحنه سیاسی متهم کرد و گفت آنانی که قصد فعالیت سیاسی دارند از جایگاه قضایی خود خارج و وارد صحنه سیاسی شوند.

نخست وزیر ترکیه گفت : شاید ردایی که بر تن کرده اید و مسندی که بر آن تکیه زده اید ، شما را قدرتمند نشان دهد اما باید بدانید که به این کشور و مردم آن زیان وارد می کنید.

اردوغان، با انتقاد از تصمیمات دادگاه قانون اساسی، دادگاه عالی ترکیه را متهم کرد که به جای دفاع از حقوق کشور، مردم و شهروندان از منافع شرکت های بزرگ بین المللی دفاع می کند.

اردوغان گفت: توییتر، یوتیوب و فیس بوک پیش از هر چیز شرکت های بزرگ بین المللی هستند و برای به دست آوردن سود تاسیس شده اند.

نخست وزیر ترکیه با متهم کردن شبکه اجتماعی توییتر به فرار از پرداخت مالیات در ترکیه گفت که این موضوع را پیگیری خواهدکرد.

دادگاه قانون اساسی ترکیه در یک هفته گذشته دو مصوبه مهم دولت آنکارا در مسدود کردن برخی شبکه های اجتماعی از جمله توییتر و افزایش قدرت وزیر دادگستری در شورای دادستانها و قضات را لغو کرد و آنها را مغایر با آزادی بیان و قانون اساسی ترکیه ارزیابی کرد.

این اقدامات دادگاه قانون اساسی ترکیه موجب خشم دولت و نخست وزیر ترکیه علیه دادگاه یاد شده و ˈهاشم قلیچ ˈ رییس این دادگاه شده است.

برخی از رسانه های ترکیه مدعی هستند که هاشم قلیچ با این اقدامها در افکار عمومی محبوبیت پیدا کرده و محافلی در صدد هستند که در انتخابات ریاست جمهوری در ماه اوت آینده وی را به عنوان نامزد ریاست جمهوری در مقابل اردوغان قرار دهند.

خاورم ** 2010** 230 *1446
کد N220379