ستون‌های تحریم نفتی ایران در حال فرو ریختن است؟

تحریم ایران, تحریم نفت ایران

پیش از آغاز روند سنگین تحریم‌ها، صادرات ۲.‌۴ میلیون بشکه در روز نفت خام ایران حتی تا هشتصد هزار بشکه در روز نیز کاهش یافت، به گونه‌ای که آخرین آمار جهانی از صادرات ۱.‌۶۵ میلیون بشکه نفت ایران حکایت دارد.

پیش از آغاز روند سنگین تحریم‌ها، صادرات ۲.‌۴ میلیون بشکه در روز نفت خام ایران حتی تا هشتصد هزار بشکه در روز نیز کاهش یافت، به گونه‌ای که آخرین آمار جهانی از صادرات ۱.‌۶۵ میلیون بشکه نفت ایران حکایت دارد. این در حالی است که احتمالا یک قرارداد بزرگ نفتی بین ایران و روسیه نیز در راه خواهد بود؛ اما این روند چه نتایجی خواهد داشت؟

به گزارش آفتاب به نقل از تابناک، نشریه آمریکایی با آوردن این مقدمه به این ادعای دولت اوباما می‌پردازد که تحریم‌های شدید علیه ایران، می‌تواند به امتیاز دادن این کشور در موضوع هسته‌ای منجر شود، ولی اکنون صادرات نفت ایران به بیشترین مقدار از نیمه سال ۲۰۱۲ به این سو‌ رسیده ‌و کارآمد بودن استراتژی تحریم‌ها را زیر سؤال برده است.

بنا بر آمار آژانس بین‌المللی انرژی، با توجه به افزایش واردات نفت چین، هند و کره جنوبی از ایران در ماه فوریه، صادرات نفت ایران به ۱.‌۶۵ میلیون بشکه در روز رسیده‌ و این بسیار بیشتر از یک میلیون بشکه‌ای است که در توافق هسته‌ای ژنو مورد انتظار ایالات متحده بوده است.

بنا بر این گزارش، آمار اصلاح شده این نهاد بین‌المللی، باز هم چنین عددی را برای صادرات نفت ایران برآورد کرده ‌و‌‌ نشان‌دهنده آن است که صادرات نفت ایران به نسبت زمان توافق هسته‌ای جهش داشته و در همین سطح ‌مانده است.

در این باره، آمریکایی‌ها مدعی هستند که تحریم‌ها علیه ایران در تصمیم این کشور برای مذاکره هسته‌ای کارساز بوده است، زیرا درآمدهای نفتی، نقش بسیاری در درآمدهای دولت داشته و حذف این درآمد، باعث آسیب‌هایی به اقتصاد ایران شده است؛ اما جدید‌ترین گزارش‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که ثبات به اقتصاد ایران برگشته و احتمالا از هم‌‌اکنون تا آغاز سال آینده، شاهد قدری رشد خواهد بود.

غرب نگران است که این افزایش میزان درآمدهای نفتی ایران، تیری بر پیکر اراده ایران برای مصالحه در موضوع هسته‌ای باشد. این مسأله به ویژه در شرایطی مهم دانسته شده است که ظریف و اشتون پس از گفت‌و‌گوهای اخیر از اختلافات زیادی خبر دادند که باید حل شود.

این گزارش در ادامه آ‌ورده است، «مارک دوبویتز»، مدیر اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی ـ که ‌‌مغز متفکر تحریم نفتی ایران نامیده‌ می‌شود‌ ـ این تغییرات نفتی را اهرمی در دست ایران می‌داند که رسیدن به توافقی که توان هسته‌ای نظامی ایران را محدود کند، سخت‌تر خواهد کرد.

«جن پساکی»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالی ابراز امیدواری می‌کند که میانگین صادرات نفت ایران در شش ماهه اجرای توافق هسته‌ای به متوسط یک میلیون بشکه در روز برسد که در نتیجه تحریم‌های شدید غرب، صادرات نفت ایران از حدود ۲.‌۵ میلیون بشکه به ۸۰۰هزار بشکه در روز نیز رسید.

علاوه بر امیدواری به خطا در آمار آژانس بین‌المللی انرژی، دلخوشی دیگر آمریکایی‌ها این است که صادرات مشتقات نفتی نیز در این آمار لحاظ شده باشد.

جدید‌ترین نشانه برای نگرانی از افزایش صادرات نفت ایران، اخباری از توافق تها‌تر نفت و کالای ایران و روسیه است که در صورت نهایی شدن، ارزش تقریبی بیست میلیارد دلار برای ایران خواهد داشت. در حالی که مقامات امریکایی، روسیه را به ‌مجازات در صورت چنین توافق با ایران تهدید می‌کنند، آنتون سیلوانوف، وزیر امور مالی روسیه، روز جمعه این تهدبد را رد کرد و گفت: روسیه تنها تحریم‌های سازمان ملل و نه تحریم‌های آمریکا بر صادرات نفت ایران را به رسمیت خواهد شناخت.
کد N220226