درخواست ۱۲ کشور عضو آژانس انرژی اتمی از ایران

مطبوعات جهان, انرژی اتمی, حمید ابوطالبی

واکنش ایران به اقدام آمریکا در صادر نکردن روادید برای حمید ابوطالبی، تحلیل یک روزنامه اماراتی از مذاکرات هسته‌ای ایران،....

واکنش ایران به اقدام آمریکا در صادر نکردن روادید برای حمید ابوطالبی، تحلیل یک روزنامه اماراتی از مذاکرات هسته‌ای ایران، درخواست چند کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران و بازتاب برگزاری رزمایش نیروهای مرزبانی ایران، از جمله مهم‌ترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.به گزارش «تابناک»، واکنش ایران به اقدام آمریکا در زمینه عدم صدور ویزا برای نماینده جدید جمهوری اسلامی در سازمان ملل، مهمترین موضوعی است که از روز گذشته در شمار زیادی از مطبوعات و رسانه های بین المللی بازتاب یافته است. 


خبرگزاری «آسوشیتدپرس» از جمله مهم‌ترین رسانه‌هایی است که به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، ایران اعلام کرده از اعلام نام فردی جدید برای نمایندگی در سازمان ملل خودداری خواهد کرد و در عین حال، یکی از نمایندگان مجلس ایران نیز درخواست ایستادگی در برابر زورگویی‌های آمریکا را مطرح کرده است.

این خبرگزاری با اشاره به سخنان عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران که گفته گزینه جدیدی از سوی ایران به سازمان ملل معرفی نخواهد شد، اظهارات علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را نیز بازتاب داده که گفته آمریکا هیچ حقی برای دخالت در انتخاب نماینده ایران ندارد.
 
اما برخی ‌مطبوعات بین‌المللی نیز امروز مطالبی را در موضوع هسته‌ای منتشر کرده‌اند. در همین زمینه، روزنامه «گالف نیوز» با انتشار تحلیلی، موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران را عاملی بسیار حیاتی برای تضمین صلح بین‌المللی دانسته است.

البته این روزنامه در مطلب خود رویکرد‌ بسیار جانبدارانه و طرفدار دیدگاه غرب را بازتاب داده و مدعی شده با وجود اشاره مقامات ایرانی و غربی به پیشرفت مذاکرات، هنوز باید مسائلی از جمله برنامه موشک‌های بالیستیک ایران در این گفت‌و‌گو‌ها مطرح و تدبیری برای آن اندیشیده شود تا بتوان از این طریق به تضمین صلح در منطقه و جهان امیدوار شد. 
در مطلب دیگری در همین زمینه، روزنامه «نشنال» امارات از درخواست گروهی از کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران برای صدور مجوز بازرسی‌های بیشتر از تأسیسات هسته‌ای خود خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، این کشور‌ها که عضو گروهی به نام «ابتکار عدم اشاعه و خلع سلاح» هستند، از ایران خواسته‌اند اجازه بازرسی‌های شدید ماهانه را به بازرسان آژانس بدهد. این گروه که شامل کشورهای استرالیا، کانادا، شیلی، آلمان، ژاپن، مکزیک، هلند، نیجریه، فیلیپین، لهستان، ترکیه و امارات می‌شود، از ایران خواسته ضمن تصویب و اجرای پروتکل الحاقی، به موارد مطرح در قطعنامه‌های شورای امنیت و شورای حکام آژانس نیز عمل کند.
در پایان در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «ترند» موضوع برگزاری رزمایش نیروهای مرزبانی ایران را مورد توجه قرار داده است. این خبرگزاری می‌نویسد، فرمانده نیروهای مرزبانی ایران اعلام کرده رزمایش چهار روزه مذکور، از سیزدهم ‌آوریل (امروز) در شهر قصر شیرین در استان کرمانشاه آغاز خواهد شد و حدود چهار هزار مرزبان ایرانی در آن مشارکت خواهند داشت. ترند در ادامه جزئیات بیشتری از تجهیزات مورد استفاده و برنامه‌های مطرح در این رزمایش را نیز مورد اشاره قرار داده است.
کد N220216