تظاهرات ضددولتی در ایتالیا به خشونت کشیده شد/ زخمی شدن چند تن و بازداشت معترضان

همزمان با به خشونت کشیده شدن اعتراض ضد دولتی ایتالیا در شهر رم، پلیس این کشور به سوی معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرده، چندین تن را در رم بازداشت کرده و چندین تن دیگر نیز زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، به گفته مقام‌های ایتالیا، معترضان کلاه به سر سنگ و ترقه به سوی ماموران پلیس پرتاب کرده و باعث زخمی شدن 20 تن از این ماموران شدند.

به دنبال انفجار ترقه‌ای در دستان یکی از معترضان، وی به شدت زخمی شده و چند انگشت خود را از دست داد.

به گزارش وزارت کشور ایتالیا، شش تن در این حادثه بازداشت شده‌اند.

سازمان‌دهندگان این اعتراض اعلام کردند، 15 هزار تن در این اعتراض شرکت داشتند اما پلیس این تعداد را تایید نکرد.

این اعتراض متشکل از کارگران، دانشجویان و فعالان ضد اقتصاد ریاضتی به صورت صلح‌آمیز آغاز شد اما هنگامی که معترضان به وزارت صنعت در مرکز رم رسیدند، این اعتراضات به خشونت کشیده شد.

معترضان با در دست داشتن پرچم ایتالیا، شعارهایی علیه برنامه‌های دولت در خصوص اصلاح استخدام سر داده و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "مسکن، درآمد، شرافت" و "شما می‌توانید ما را NEET خطاب کنید"؛ NEET یک واژه اختصاری انگلیسی برای افرادی است که در چرخه آموزش، کار و تعلیم نیستند.

بر روی یکی دیگر از پلاکارها نوشته شده بود: وضعیت ما بی‌ثبات است و ما بسیار عصبانی هستیم.

معترضان به سوی ساختمان‌های دولتی تخم مرغ و پرتغال پرتاب کردند و این در حالی بود که ماموران پلیس در تلاش بودند تا با استفاده از شلیک گاز اشک‌آور آنها را متفرق کنند.

"متیو رنتسی"، نخست‌وزیر ایتالیا که در فوریه سال جاری میلادی به قدرت رسیده،‌ برنامه‌ای جاه‌طلبانه در خصوص اصلاح اقتصادی ارائه داده که هزینه زندگی مردم را تا 4.5 میلیارد یورو کاهش می‌دهد.

با رسید نرخ بیکاری ایتالیا به 13 درصد در فوریه سال جاری میلادی، رنتسی گفت: اصلاحات پیش شرطی برای بهبود اقتصاد است. تغییرات برای ایتالیا لازم است چرا که بسیاری در این کشور سال‌ها درآمدهای بسیار بالا و اندوخته‌های بسیار داشته‌اند و اکنون زمان ‌آن رسیده که مقداری از آن را بازگردانند.

انتهای پیام

کد N220038